Zámek Pardubice

Zámek Pardubice

Světla vyprávějí (7. 11. 2023 - 7. 1. 2024, denně 16:00 - 21:00)
Vstupte do naší dechberoucí světelné expozice na nádherném místě zámeckých valů pardubického zámku. Světelné sochy a dekorace utvářejí nezapomenutelnou atmosféru a jedinečné okamžiky, které musíte zažít. Zámecké zahrady v centru Pardubic s výhledem na soutok Labe a Chrudimky ožívají sta tisíci světýlky! 
Více informací na: www.svetlavypraveji.cz/pardubice

Srdce ze dřeva (1. 12. 2023 – 7. 1. 2024)
Jak k adventnímu a vánočnímu času, tak k městu Pardubicím neodmyslitelně patří sladké téma perníku. 

Až do zhruba konce 19. století se ale perník vyráběl jinak než ten dnešní, vykrajovaný kovovými formičkami. Jak? V nádherně vyřezaných dřevěných formách. Přijďte se podívat na zámeckou pokladnu a nechte se nadchnout uměním řemeslníků, kteří v 18. a hlavně 19. století zhotovovali složité dřevěné formy pro výrobu tzv. tlačeného perníku. Díky vystaveným formám si můžete udělat obrázek o tom, jaké různorodé motivy perníků se dříve prodávaly – třeba zvířata, postavy vojáků, miminka a samozřejmě i srdce nebo Mikuláš.

Putování za dárky (1. 12. 2023 – 7. 1. 2024)
Volně přístupná venkovní stezka pro děti na nádvoří a v parkánu, děti mohou přinést vlastnoručně vyrobené ozdoby a pověsit je na vánoční strom na malém nádvoří.

Za příběhem s leporelem (2. 12. 2023 10:00 - 17:00)
Den pro dětskou knihu: Děti si v prostorách Východočeského muzea na zámku v Pardubicích vytvoří vlastní komiksové leporelo. Seznámí se tak s erbovními příběhy dvou významných šlechtických rodů, které byly v Pardubicích nejvýznamnější. Každý přeci zná pardubického koně a pernštejnského zubra! Děti si také vyrobí knižní záložky.

Mikulášská obchůzka (5. 12. 2023 15:00, 16:00 a 17:00)
Vstupné (nutno koupit předem do 4. 12.): 100 Kč
Děti potkají s postavami Mikuláše, čerta a anděla. Anděl je bude provázet celou obchůzkou na malé nádvoří, kde na ně budou čekat čerti a malé peklo. Navštíví tvořivou dílnu a budou muset splnit několik úkolů. Nadílka vyvrcholí setkáním s Mikulášem a jedinečnými maskami ze sbírek muzea – postavami kozy, koně a klapačky, od kterých dostanou mikulášskou nadílku.

Sladké Vánoce (9. 12. 2023 10:00 - 17:00)
Netradiční vánoční jarmark provoní Zámek Pardubice vánočními dobrotami a zaplní jeho nádvoří stánky s prodejem vánočních dárků, pochutin a dekorací, vnitřní prostory pak vánočními dílnami pro dospělé i děti a divadelními pohádkami.

Vánoční dílna (16. 12. 2023, 10:00 - 17:00)
Výroba „perníčkových“ ozdob podle starých forem na vytlačovaný perník v pedagogickém ateliéru zámku.

Vánoce v krojích (17. 12. 2023 14:00)
​​​​​​​
Překrásné staré sváteční oděvy venkovanů hrají všemi

...Nadpis

barvami a zlaté či stříbrné šperky se blyští na všechny strany, skoro jako zářivá a veselá vánoční výzdoba, která k těmto svátkům patří. Zveme vás do výstavy krojů na dětskou prohlídku a vánoční vyrábění – dozvíte se zajímavosti o vystavených oděvech a o tom, jak si dříve lidé zdobili své chalupy s využitím betlémů.

Štědrovečerní muzejní noc (24. 12. 2023 21:30 - 0:00)
Volný vstup do části prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách (velký gotický sál, kaple Tří králů, rytířské sály) a na věž.

Zelená brána

Zelená brána

Adventní zelenobranská podívaná: Kouzlo Vánoc na Zelené bráně (2. - 23. 12. 2023)
Od začátku adventu čekají v předbraní na děti dílničky zdarma. Je to příležitost, jak se společně ponořit do tvořivého ducha Vánoc. Malí umělci budou moci zhotovit svá vlastní vánoční přání, zkrášlit stromeček na špejli a vyrobit pohádkové ozdoby, kterými si zkrášlíte domov.
Jedním z tradičních vrcholů Adventní zelenobranské podívané je možnost přidat se k tvorbě papírového vánočního řetězu. Každý návštěvník Brány může přidat jedno papírové kolečko a na ně napsat vzkaz či věnování. Délku řetězu a počet koleček odhalíme tradičně na Tři krále na internetových stránkách www.zelenabrana.eu.

Dalším lákadlem, které nesmíte při návštěvě předbraní vynechat, je rozrůstající se perníková vesnička, pocházející z nadaných rukou Jiřiny Hejnové ze Živanic. Kouzlo vesničky a vánoční náladu bude dokreslovat výstava Základní umělecké školy Polabiny Voňavé Vánoce. Vernisáž této výstavy se bude konat 28. listopadu v 17:00.
​​​​​​​A co by to bylo za návštěvu Zelené brány bez výstupu na její věž? Odtud můžete obdivovat krásný výhled na vánočně nasvícené Pardubice, adventní trhy na Pernštýnském náměstí a část výstavy Světla vyprávějí na valech Zámku Pardubice. Tento pohled vám poskytne neopakovatelnou atmosféru a připomene vám, proč jsou Vánoce tak jedinečné.

Automatické mlýny

Adventní trhy v Automatických mlýnech
(2. - 3., 9. - 10., 16. - 17. a 23. 12. 2023 vždy sobota 10:00 - 20:00 a neděle 10:00 - 18:00)

Vánočně vyzdobený areál Automatických mlýnů ožije každý víkend adventními trhy s bohatým doprovodným programem. Každý den bude k dispozici vánoční vláček pro děti, vyhlídkové kolo, tradiční výstava vánočních skřítků a něco dobrého k jídlu a pití. Vánoční strom se v mlýnech rozzáří v sobotu 2. 12.

Vyhlídkové kolo (2.12.2023 – 7.1.2023)
Více informací na: www.facebook.com/automatickemlyny

Automatické mlýny

Nadační adventní jarmark aneb Zazpívejme si Rybovku (6. 12. 2023 16:00)
Vystoupí Sbor CONTINUO Pardubice a přátelé, dětské sbory ze ZUŠ Pardubice. Na akci budou stánky s občerstvením a vánočními předměty.

Výstavní prostor Mázhaus

České zimní tradice a peklíčko s čertíky (15. 11. - 23. 12. 2023)
Výstava České zimní tradice a peklíčko s čertíky otevírá své brány ve sklepení Šatlavy, která je součástí výstavního prostoru Mázhaus. Expozice je určena zejména pro malé děti a dětské kolektivy. Uvede v život české vánoční tradice a peklíčko s čertíky.
Výstava zahrnuje pestrý mix všeho, co dělá české zimní svátky tak zvláštní a kouzelné. Návštěvníci budou mít možnost prozkoumat tradice a zvyky od Svatomartinské husy až po štědrovečerní večeři. Celá expozice je postavena tak, aby dětem přiblížila tuto krásnou dobu roku a umožnila jim lépe porozumět jejímu významu.

Výstavní prostor Mázhaus

Pro děti, které navštíví Mázhaus a sklepení Šatlavy v úterý 5. 12., což je tradiční den, kdy chodí svatý Mikuláš, bude výstavní prostor otevřen až do 20. hodiny. Bude to ideální příležitost pro malé návštěvníky setkat se se svatým Mikulášem a jeho pomocníky čertíky, kteří jim přinesou radost a sladkosti. Každý, kdo přijde, navíc dostane malé překvapení.

Unikátní výstava Poselství ukrytá v perníku od česko-francouzské umělkyně Andrey Schmidt (od 30. 11. 2023)
Výstava bude otevřena pro veřejnost po celou dobu adventu a přinese nám jedinečnou možnost ponořit se do světa perníku. Umělkyně Andrea Schmidt se věnuje zkoumání historie zobrazování perníku a perníkového koření v umění. Její rešerše ji zavedly k pátrání po obchodních cestách, po kterých bylo koření do Evropy dováženo. V archivech například studovala i propagační materiály místních výrobců perníku, což ji inspirovalo k vytvoření něčeho zcela unikátního. Výsledkem je fascinující soubor obrazů, který nese název „Poselství ukrytá v perníku“.
K 12 obrazům, které z výstavy na zámku ve Ctěnicích poputují do Mázhausu a dále do Paříže a New Yorku, vytvořila další obraz, který je věnován přímo Pardubicím a jejich perníkové tradici. Takový záběr do historie města a jeho slavného perníku je něčím, co umocní význam Pardubic v kontextu perníkového umění a průmyslu. Tento obraz bude poprvé odhalen veřejnosti až zde!
Její díla, vytvořená na základě průzkumů, budete moci obdivovat od 30. listopadu, kdy se od 17 hodin koná slavnostní zahájení výstavy, až do konce prosince. Umělkyně Andrea Schmidt bude během celého posledního listopadového týdne v Pardubicích. Během svého pobytu v našem městě uspořádá několik odborně vedených přednášek spojených s tvůrčí činností a perníkovou tradicí. Můžete se tak těšit z jedinečné příležitosti zjistit vše, co tato umělkyně o perníku a jeho historii ví.
První přednáška se bude konat v Bakla Café v Pernštýnské ulici dne 28. 11. od 10:00, dále se svou tvůrčí dílnou navštíví Dětské centrum Veská a povede přednášky přímo ve výstavním prostoru Mázhaus o prvním adventním víkendu, a to 2. a 3. prosince od 15:00.

Bližší informace a podrobnosti najdete na webových stránkách www.mazhauspardubice.cz.

Krajská knihovna v Pardubicích

Perníkové Vánoce s knihovnou – Den pro dětskou knihu (2. 12. 2023 9:00 - 17:00)
Den pro dětskou knihu, workshop a vánoční jarmark. Pořádá krajská knihovna ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi. Součástí akce je charitativní sbírka věcí na pomoc potřebným.

Workshop zdobení perníčků v Knihovním centru u Vokolků (2. 12. 2023 9:00 - 17:00)
Akce pro rodiny s dětmi, v rámci DDK (I.) Možnost vyzkoušet zdobení sladkých perníčků, které pro vás budou připraveny.

Krajská knihovna v Pardubicích

Perníkové Vánoce s knihovnou - Vánoční jarmark na Příhrádku (2. – 3. 12. 2023 10:00 - 17:00)
Stánky s dobrotami, vánočními ozdobami, dekoracemi, bylinnými sirupy a mnohé další. Ohrádka se zvířátky z farmy Apolenka.

Vánoční pastýři od Vokolků na Příhrádku (3. 12. 2023 16:00)
Vánoční pastýřská obchůzka dramatického kroužku krajské knihovny pod vedením herce Josefa Vrány.

Mikulášské nebe (5. 12. 2023 15:00 - 18:00)
Setkání s Mikulášem, čertem a andělem jako „u vás doma“.

Workshop tvoření perličkových ozdob v ateliéru Knihovního centra U Vokolků (9. 12. 2023 13:00 - 17:00)
Přijďte si vytvořit tradiční perličkovou ozdobu. Materiál poskytne rodinná firma Rautis s více než stoletou tradicí výroby ozdob.

Setkání s osobností: Hanka Křížková v sále Jana Kašpara - Krajský úřad Pardubice (18. 12. 2023 17:00 - 18:30)
Beseda se zpěvačkou Hankou Křížkovou nejen o životě, která bude doplněna o muzikálové a vánoční písně.

Výstava paličkovaných vánočních ozdob a krajky (29. 11. 2023 - 8. 1. 2024)
Ukázka tvorby paličkovaných vánočních ozdob a krajek pardubických paličkářek.

Staročeské betlémy - výstava betlémů (28. 11. 2023 - 7. 1. 2024) - Knihovní centrum u Vokolků
Po celé Vánoce se Literární muzeum zhostí unikátní výstavy betlémů od uznávané malířky a řezbářky z Orlických hor Jarmily Haldové.

Více informací na: www.kkpce.cz

Gočárova galerie - Dům U Jonáše

Gočárova galerie - Dům U Jonáše

Výtvarné workshopy pro veřejnost
Voňavé bločky (dospělí a děti - 2. 12. 2023 14:00 - 16:00)

Navodí kombinace papíru a včelího vosku tu správnou vánoční atmosféru? Určitě ano! Do medových vůní se ponoříme během workshopu, kde si pomocí knižní vazby vytvoříme blok či deníček. Ten bude možné ozdobit jednoduchým autorským motivem a provonět jej pravým včelím voskem.

Vánoční pohlednice (dospělí a senioři - 4. 12. 2023 10:00 - 12:00)
Během prvního prosincového dopoledne se hlouběji 

podíváme na grafickou techniku tisku z výšky. Od návrhu přes tvorbu vlastního štočku se propracujeme k originálnímu linorytovému tisku na papír. Takto vytvoříme pohlednice či visačky, jež mohou posloužit jako milá pozornost pro vaše přátele a blízké nejen pod vánočním stromkem.

Na oba workshopy je nutná rezervace na majorova@gocarovagalerie.cz nejpozději 24 hodin před začátkem akce.

Gočárova galerie - Automatické mlýny

Výtvarný workshop Linozdoby (dospělí a děti - 9. 12. 2023 13:00 - 17:00)
V dílně nazvané neobvyklým novotvarem nejprve vytvoříme linorytové matrice, které otiskneme na lněná pláténka. Z potištěné látky, ručně či na šicím stroji, ušijeme originální vánoční ozdoby s měkoučkou a voňavou náplní. Své místo si „linozdoby“ najdou nejen na, ale i pod vánočním stromečkem jako originální dárek.

Na oba workshop je nutná rezervace na majorova@gocarovagalerie.cz nejpozději 24 hodin před začátkem akce.

Gočárova galerie - Automatické mlýny

Vánoční trolejbus

Vánoční trolejbus

Již pátým rokem připravuje dopravní podnik pro svoje cestující vánočně ozdobený trolejbus. Letos to jsou dokonce trolejbusy dva. Zájem cestujících a jejich pozitivní reakce inspirovaly

ke zkrášlení dalšího trolejbusu, tentokrát parciálního (s bateriemi), díky kterému si pardubičtí užijí vánoční trolejbus i v místech bez trolejového vedení.

Trolejbusy budou jezdit postupně na všech trolejbusových linkách jako běžné spoje od začátku adventních svátků až do Tří králů​​​​​​​.

Informace k provozu vánočního trolejbusu najdou cestující na facebooku dopravního podniku.

náměstí Republiky

Pardubické polévkování 2023 (9. 12. 2023 10:00 - 17:00)
Již 4. ročník polévkového festivalu
Před přicházejícím chladem ochrání návštěvníky horké domácí i světové polévky všemožných druhů.
​​​​​​​Ať už máte v oblibě domácí bramboračku, kulajdu, dršťkovou či kuřecí polévku nebo si potrpíte spíše na ruský boršč, vietnamskou phở nebo japonský ramen aj. na Pardubické polévkování si bez pochyby svého favorita najdete.

Chutě už si můžete udělat také na teplý cider či mošt, svařené víno i českou točenou klasiku – pivo!

Zimní sportovní park

Bruslení v areálu Dostihového závodiště Pardubice bude i v této sezóně.