Narodil se 26. června 1904 v Polici nad Metují.

Jeho život je spjatý s městem Pardubice, kam se jako dítě přestěhoval s rodiči, když si jeho otec nejdříve pronajmul a následně odkoupil hotel Veselka, který patřil rodině aviatika Kašpara. Na kariéru hoteliéra se připravoval na hotelové škole v Drážďanech a cenné číšnické zkušenosti sbíral v Paříži a Londýně. Ty následně zúročil v roce 1931, kdy se v Pardubicích konala Výstava tělesné výchovy a sportu a byl postaven hotel Grand, který si mladý Košťál pronajal a postupem času z něho vybudoval vyhlášený podnik v Pardubicích. Následně převzal od svého otce i legendární Hotel Veselka, se kterým je jeho jméno neodmyslitelně spjato.

Arnošt Košťál tedy nebyl pouze významným pardubickým hoteliérem, ale také příznivcem a podporovatelem pardubického sportu. Mezi jeho koníčky patřila jízda na koni, díky čemuž se stal funkcionářem Východočeského jezdeckého klubu.

Dále se zajímal o atletiku, volejbal a hlavně fotbal. Byl považován za hlavního donátora (sponzora) pardubického SK a v roce 1941 byl též zvolen jeho 1. místopředsedou. Košťál byl zároveň s novou funkcí ustanoven předsedou fotbalového odboru. Často byl ve styku s týmem, který tehdy hrál na Všesportovním stadionu 1. ligu. Mezi sportovci byl velmi oblíbenou a respektovanou osobností. A tak není divu, že do stejné klubové funkce byl v polovině března 1942 Valnou hromadou SK Pardubice znovu zvolen.

Za svou spolupráci s odbojem byl roku 1942 popraven na pardubickém Zámečku.

Do Síně slávy pardubického sportu byl uveden v roce 2023 při vyhlášení nejúspěšnějších sportovců za rok 2022.