Společně směrem k energeticky účinné městské mobilitě: Snížení uhlíkové intenzity městské dopravy podporou přechodu k aktivní městské mobilitě prostřednictvím změny dopravního chování a redesignu ulic

Program: Interreg Danube Region Programme
Období:
01/2024 - 06/2026
Partnerské země:
Slovinsko, Rumunsko, Maďarsko, Chorvatsko, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Moldávie, Černá Hora, Srbsko, Česká republika

CityWalk 2.0 je postaven na základech původního projektu CityWalk (2016-19), který vyhrál cenu RegioStars Public Choice Award. Jak globální změna klimatu, tak energetická krize vyvolávají bezprostřední potřebu výrazné redukce emisí skleníkových plynů a obecně racionalizace užívání energie. Městská mobilita je výrazným přispěvatelem pro oba zmíněné problémy – její transformace je tedy nevyhnutelná a urgentní.
Hlavním cílem projektu CityWalk 2.0 je podpořit energetickou tranzici v dopravním sektoru, a to významným snížením spotřeby energie v městské dopravě. Nejrychlejším, nejefektivnějším a nejlevnějším způsobem je přechod od extrémně energeticky náročné (a neefektivní) automobilové dopravy k aktivní dopravě (chůze, cyklistika), mikromobilitě a veřejné dopravě.
CityWalk byl orientován na plánování prostředí vhodného pro aktivní dopravu a cílil zejména na město jako takové, CityWalk 2.0 je věnován transformaci a implementaci jak na úrovni města, tak na úrovni obyvatel. Klíčové oblasti projektu CityWalk 2.0 jsou následující:
 
  • Redesign uličního prostoru se zaměřením na podporu aktivní mobility a redukci automobilové dopravy.
  • Změna dopravního chování obyvatel.
  • Posílení politické vůle a odhodlání k implementaci transformace.

Po stanovení „state-of-the-art“ (tedy současné úrovně poznání a praxe v dané oblasti) v úvodní studii, bude zhodnocen design ulic a posouzeno dopravní chování v partnerských městech. Následně dojde k identifikaci hlavních výzev a formulaci nadnárodní strategie (O1.1). Cílem je rovněž nastartovat proces budování kapacit („capacity building“) pro zástupce měst a umožnit tak přenos získaných poznatků do strategií a lokálních plánů. Pro potřeby lokálních a akčních plánů bude také navržen set inovativních a praktických nástrojů (O1.2). Nástroje budou validovány skrz implementaci a zhodnocení pilotních projektů (O 2.1). Po otestování se stanou nástroje jedním z řešení, výstupů, projektu (O2.2). V neposlední řadě budou podniknuty konkrétní kroky k posílení závazku klíčových aktérů („decision makers“) a získané poznatky budou sdíleny vhodnou formou k cílovým skupinám i mimo partnery. V rámci projektu dojde také k identifikaci konkrétních politických změn, které musí nastat na místní i nadnárodní úrovni pro plnohodnotné naplnění cílů spojených s energetickým řešením dopravy. Ve vazbě na uvedené by mělo dojít k podpisu prohlášení, které oficiálně potvrdí pozici a spolupráci partnerských měst a organizací (O3.1).
Do projektu je zapojeno 14 partnerů z 10 zemí, z toho 4 působí jako odborní garanti poskytující potřebné znalosti („knowledge providers“) a 10 jako místní partneři, čímž je zajištěn balanc mezi teoretickými znalostmi, ověřováním skrz pilotní akce a zaváděním do praxe. Projektu se účastní partneři jak z členských zemí EU, tak z nečlenských. Partnerství tak nabízí synergické a profesionální prostředí, přizpůsobené cílům projektu z hlediska geografického i odborného.
Projekt CityWalk 2.0 je postaven na potřebě rozsáhlé a silné mezinárodní spolupráce, jelikož hnací síly změny klimatu mají nadnárodní charakter a nejsou omezeny regionálními či národními hranicemi.
​​​​​​​

Tento projekt je financován z programu nadnárodní a meziregionální spolupráce Interreg Danube Region spolufinancovaným z fondů Interreg. Dále je projekt finančně podpořen i ze státního rozpočtu ČR.

Facebook projektu: https://www.facebook.com/CityWalk.project
Webové stránky projektu: https://interreg-danube.eu/projects/citywalk-2-0