Již v roce 2005 rozhodla vláda ČR, že stálé úkryty civilní ochrany (SÚ CO), které byly budovány před rokem 1989, se již nově budovat nebudou a u starých úkrytů, které nejsou v dobrém technickém stavu (např. jejich filtroventilační zařízení) se nebude požadovat jejich oprava. Vlastnící těchto úkrytů mohou žádat hasičský záchranný sbor kraje o jejich vyřazení z celostátní evidence. Z tohoto důvodu došlo i na území města k podstatnému snížení počtu SÚ CO. Nicméně koncepce ochrany obyvatelstva, kterou projednala a schválila vláda ČR, počítá v případě vyhlášeného stavu ohrožení státu nebo válečného stavu s přípravou improvizovaného ukrytí. K tomu byla vydána Hasičským záchranným sborem České republiky i metodika, kterou naleznete na stránkách města, ale i na stránkách zpracovatele metodiky.
Přesto jsou i na území města Pardubice funkční SÚ CO. Jak je uvedeno výše, jedná se o objekty, které budou zpřístupněny za stavu ohrožení státu (SOS) nebo za válečného stavu (VS). Na území města je však i řada vyřazených úkrytů, které budou v případě potřeby opět využity jako odolnější improvizované úkryty (IÚ), neboť objekt, pod kterým se takový úkryt nacházel, má většinou sklepní prostory se zvýšenou odolností.
Pardubice mají ve svém vlastnictví i středně kapacitní a velkokapacitní stálé tlakově odolné úkryty civilní ochrany (STOÚ CO), které budou v případě vyhlášení SOS nebo VS také zpřístupněny. Doba jejich zpohotovení je však 72 hodin, kdy musí být, mimo jiné, postupně „aktivovány“ všechny jejích ochranné systémy, a to nastane buď současně s vyhlášením zmíněných stavů nebo v případě zhoršení situace na území ČR a rozhodne o tom vláda již dříve. Organizace jejich využívání není nyní plánována, obecně platí, že do zpřístupněných úkrytů se lidé ukrývají po odvysílání všeobecné výstrahy sirénami a obdobnými prostředky v případě náletů, ostřelování apod. Kapacita všech úkrytů na území města není, a nebyla ani před rokem 1989, taková, aby poskytly útočiště pro všechny obyvatele, právě proto se počítá se zmíněnou přípravou dalších IÚ ve vhodných podzemních prostorách. Pro obsluhu STOÚ CO bude zřízeno tzv. „zařízení civilní ochrany k zabezpečení ukrytí osob ve stálých úkrytech (krytové družstvo)“, které za správné využívání objektu bude zodpovědné. Dokumentaci ke svým STOÚ CO má město zpracovanou a vše je pravidelně zkoušeno, ověřováno a jsou prováděny revize všech technologických součástí úkrytů, vše v souladu s normativními požadavky (ČSN 73 9050 - Údržba stálých úkrytů civilní ochrany, rok vydání 2004). STOÚ CO poskytují ochranu i před účinky zbraní hromadného ničení.
SÚ CO se navrhují ve třech třídách odolnosti, a to v závislosti na velikosti přetlaku v čele tlakové vlny. Hodnoty, dle kterých se stanovují třídy odolnosti, jsou ke stažení zde (ČSN P 73 9010 - Navrhování a výstavba staveb civilní ochrany, rok vydání 2005).
Seznam stále evidovaných SÚ CO na území města je ke stažení zde (stav k 07.07.2023)
Seznam vybraných IÚ (dříve SÚ CO) na území města je ke stažení zde (stav k 07.07.2023)
Použité zkratky:
SÚ CO - stálý úkryt civilní ochrany
STOÚ CO - stálý tlakově odolný úkryt civilní ochrany
IÚ - improvizovaný úkryt