Kontaktní informace


Kontaktní údaje


Magistrát města Pardubic
náměstí Republiky 12
530 21 Pardubice
Datová schránka:
ukzbx4z

Provozní doba


Pondělí 8:00–11:00, 12:00–17:00
Úterý 8:00–11:00, 12:00–15:30
Středa 8:00–11:00, 12:00–17:00
Čtvrtek 8:00–11:00, 12:00–15:30
Název Telefon Email
Matrika manželství 466 859 701, 466 859 695 osamatrika@mmp.cz

Životní situace

Hledám zápis narození, sňatku či úmrtí, jak najdu tu správnou matriku?

Když hledáte matriku, kde je ten “Váš” zápis zaznamenán, vždy musíte vědět, kde došlo k narození, sňatku, registrovanému partnerství či úmrtí, které hledáte. Podle toho najdete též tu správnou matriku. Matriky však nejsou jen ve velkých městech, pomůže Vám jejich seznam, který je uveden ve vyhlášce č. 207/2001 Sb., nebo se obraťte na jakoukoliv matriku, kde by Vám měli s nalezením toho správného úřadu pomoct.

Občas si lze pomoci i jinak. Když třeba víte, kde dotyčný příbuzný zemřel, ale nevíte kde byl narozen, ze zápisu v matrice úmrtí zjistíte místo narození, které Vás navede na tu správnou matriku, co se týče zápisu narození. Matriční knihy narození jsou archivovány u příslušného matričního úřadu po dobu 100 let a po dobu 75 let knihy manželství,registrovaného partnerství a úmrtí. Pak jsou knihy předávány příslušnému státnímu archivu. Pokud byste hledali velmi staré zápisy, pro naši oblast je tímto archivem Státní archiv v Zámrsku.

Kam se obrátit pro vydání matričního dokladu (tj. rodného, oddacího, úmrtního listu)?

Matriční doklady (rodné, oddací nebo úmrtní listy, doklad o registrovaném partnerství) vydává matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se fyzická osoba, o jejíž matriční doklad jde, narodila (u rodného listu), uzavřela manželství (u oddacího listu), uzavřela partnerství (u dokladu o registrovaném partnerství) nebo zemřela (u úmrtního listu).

Jde-li o narození, uzavření manželství, registrované partnerství nebo úmrtí státního občana České republiky v cizině, pak matriční doklad vydá Úřad městské části Brno-střed (tzv. „zvláštní matrika“). Matriční úřad zašle prvopis (originál) matričního dokladu oprávněné osobě na doručenku do vlastních rukou nebo jej vydá po předložení platného průkazu totožnosti.

Co mám dělat při ztrátě rodného, oddacího, dokladu o registrovaném partnerství či úmrtního listu?

Při ztrátě rodného, oddacího nebo úmrtního list může matriční úřad vydat jeho druhopis. Žadatel se obrátí osobně nebo písemně /duplikát matričního dokladu lze vyřídit na základě písemné žádosti s podpisem žadatele, poté je zaslán do vlastních rukou/ na matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se fyzická osoba, o jejíž matriční doklad jde, narodila, uzavřela manželství, registrované partnerství nebo zemřela. Jde-li o narození, uzavření manželství, registrované partnerství nebo úmrtí státního občana České republiky v cizině, o duplikát je třeba zažádat Úřad městské části Brno-střed-zvláštní matriku.

Mohu vyzvednout matriční doklad (např. rodný list) svého rodinného příslušníka?

Ano, pokud budete chtít vyzvednout matriční doklad za svého manžela, sourozence, rodiče, prarodiče, děti, vnuky či vnučky, případně pravnuky a pravnučky.U ostatních osob byste potřeboval/a zmocnění ve formě ověřené písemné plné moci.

O vydání matričního dokladu může požádat:

a) fyzická osoba, které se zápis týká, nebo její manžel, rodiče, děti, prarodiče, vnuci a pravnuci, její sourozenci a zplnomocnění zástupci,

b) státní orgány nebo orgány územních samosprávných celků pro úřední potřebu,

c) statutární orgány církví nebo duchovní jimi zmocnění, jde-li o matriční knihy vedené těmito církvemi do 31. prosince 1949,

d) fyzická osoba, která prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jejích práv před orgány státu nebo před orgány územních samosprávných celků.

e) doklad o registrovaném partnerství vydá matriční úřad pouze osobě, které se partnerství týká nebo jejímu zmocněnci.

Úmrtní list vydá matriční úřad fyzické osobě, která na jeho vydání prokáže právní zájem, nebo která žila se zemřelým v době jeho smrti ve společné domácnosti, nebo je vypravitelem jeho pohřbu.

Žádost lze vyřídit osobně přímo na příslušném matričním úřadu nebo formou písemné žádosti s podpisem žadatele. Po té je zaslán do vlastních rukou.

Jaké jsou správní poplatky za matriční dokumenty (rodný, oddací, doklad o registrovaném partnerství, úmrtní list)?

Vydání prvopisu (prvního originálu) rodného, oddacího, dokladu o partnerstvíči úmrtního listu je osvobozeno od poplatku. Za vydání druhopisu (duplikátu, každého dalšího dokumentu) rodného, oddacího, dokladu o partnerství či úmrtního listu se platí 300,- Kč za matriční doklad.

Pokud žádáte o vydání druhopisu přímo na matrice, zaplatíte správní poplatek na magistrátní pokladně. Tento poplatek nelze platit kolky! (kolky lze ze zákona platit pouze úkony před státními orgány, nikoliv orgány obcí jako je např. magistrát). Duplikát matričního dokladu však lze zaslat žadateli i prostřednictvím pošty na základě písemné žádosti s podpisem žadatele. Po té je zaslán do vlastních rukou. Správní poplatek lze po dohodě zaslat spolu se žádostí přímo matričnímu úřadu.

Co jsou matriční knihy? Za jakých podmínek do nich lze nahlížet?

Matriční knihy jsou knihy, do nichž se zapisují narození, sňatky, úmrtí a registrovaná partnerství, ke kterým došlo ve správním obvodu matriky, která tyto knihy vede. Narození, sňatky, úmrtí a registrovaná partnerství, ke kterým došlo v cizině, se ze zákona zapisují všechny do tzv. zvláštní matriky, což je matrika Úřadu městské části Brno - střed.

Do matričních knih může nahlédnout dotyčná osoba, jíž se zápis týká, nebo členové její rodiny v linii přímé (viz. otázka – mohu vyzvednout matriční doklad rodinného příslušníka) a zplnomocněný zástupce. V případě osvojení mohou do zápisu nahlédnout pouze osvojitelé, osvojenec pak až po dosažení 12 let jeho věku. Za nahlédnutí do matriční knihy se platí správní poplatek 50 Kč.
K nahlédnutí do matriční knihy je nutno na příslušné matrice vyplnit žádost. Pokud se zápis, který chcete vidět, týká Vás, stačí Váš občanský průkaz či pas. Pokud se zápis týká jiného člena rodiny, musíte doložit matriční doklad, ze kterého bude vyplývat, že je to Váš člen rodiny (třeba budete chtít vidět zápis Vaší matky, pak vezmete svůj rodný list, ze kterého je jasné, kdo je Vaše matka, pokud budete chtít vidět zápis manžela, vezmete Váš oddací list apod.). Pokud byste nahlížel/a na základě zmocnění, předložíte tuto plnou moc.

Co to je „Zvláštní matrika“ a co je jejím úkolem?

Všechny narození, sňatky, registrovaná partnerství a úmrtí státních občanů ČR v cizině jsou zapisovány do tzv. zvláštní matriky, což je matrika Úřadu městské části Brno - střed. Pokud se tedy např. Vaše dítě narodí v Německu, bude zapsáno v ČR do knihy narození matriky Úřadu městské části Brno - střed.

Do zvláštní matriky se zapisují narození, uzavření manželství, úmrtí a registrované partnerství státních občanů ČR, ke kterému došlo na:

a)  území cizího státu,
b)  zastupitelském úřadu ČR,
c)  lodi nebo v letadle mimo území ČR,
d)  místě, které nepatří pod pravomoc žádného státu.

 

Do zvláštní matriky se zapisují dále manželství, která byla uzavřena v případě, že byl život snoubence přímo ohrožen:

a)  před kapitánem lodi plující pod vlajkou ČR,
b)  kapitánem letadla registrovaného v ČR a
c)  velitelem vojenské jednotky ČR v zahraničí.

Kdo může požádat o zápis narození (úmrtí, uzavření manželství, registrované partnerství) do zvláštní matriky?

O zápis narození do zvláštní matriky může požádat:
a) fyzická osoba, které se zápis týká nebo 
b) členové její rodiny (tj. manžel, sourozenec, rodiče, děti, prarodiče, vnoučata), a to i bez plné moci nebo 
c) zplnomocnění zástupci (plná moc musí být ověřená). 
   
O zápis úmrtí státního občana České republiky do zvláštní matriky mohou požádat:
a) členové jeho rodiny (tj. manžel, rodiče, děti, prarodiče, vnoučata) nebo 
b) zástupci zplnomocnění členy rodiny nebo 
c) fyzická osoba, které jsou známy osobní údaje zemřelého a která předkládá potřebné listiny (viz otázka: Co je třeba předložit k zápisu do zvláštní matriky?).

O zápis uzavření manželství státního občana České republiky do zvláštní matriky může požádat:
a) fyzická osoba, které se zápis týká nebo 
b) členové její rodiny (tj. manžel, rodiče, děti, prarodiče, vnoučata) na základě předložené plné moci, ve které musí být výslovně uvedena dohoda snoubenců o užívání jejich příjmení a příjmení společných dětí o uzavření manželství, 
c) zplnomocnění zástupci na základě předložení plné moci, ve které musí být výslovně uvedena dohoda snoubenců o užívání jejich příjmení a příjmení společných dětí po uzavření manželství.

O zápis uzavření registrovaného partnerství státního občana České republiky do zvláštní matriky může požádat:
a) fyzická osoba, které se zápis týká, tzn. jeden z partnerů, který je státním občanem ČR
b )zplnomocnění zástupci na základě předložení plné moci

Žádost o zápis do zvláštní matriky je možné podat:
a) u zastupitelského úřadu ČR, zdržujete-li se v cizině nebo
b) u kteréhokoli matričního úřadu v České republice (většinou se podává podle místa trvalého pobytu žadatele), který zajistí zkompletování potřebných dokladů a vyřízení zápisu u zvláštní matriky
c) u krajského úřadu, před nímž občan složil státoobčanský slib.

Jaké doklady musím předložit pro zápis matriční události, která nastala v cizině?

K žádosti o zápis do zvláštní matriky se připojí:

a) matriční doklad vydaný v cizině, který se týká narození, uzavření manželství, úmrtí nebo registrovaného partnerství občana České republiky, jež má být zapsáno do naší (zvláštní) matriky, opatřený náležitými ověřeními a přeložený do českého jazyka (bližší informace poskytne kterýkoli matriční úřad nebo zastupitelský úřad)

b) doklad o státním občanství ČR osoby, které se zápis týká, tj. občanský průkaz, cestovní doklad, osvědčení o státním občanství ČR, popřípadě potvrzení o státním občanství ČR, 

c) další doklady potřebné k ověření správnosti údajů zapisovaných do matriční knihy, nelze-li je prokázat shora uvedenými doklady (bližší informace poskytne kterýkoli matriční úřad nebo zastupitelský úřad).

Cizozemský matriční doklad je třeba opatřit vyšším ověřením toho státu, který doklad vydal. V závislosti na mezinárodně-právní úpravě je to buď tzv. apostila (apostille), nebo tzv. superlegalizace. S některými státy má ČR dohodu o tom, že toto ověření není třeba vůbec. Po tom, co je cizozemský matriční doklad opatřen tímto ověřením, je třeba zajistit jeho úřední překlad do českého jazyka. Do seznamu tlumočníků (překladatelů) lze nahlédnout u kteréhokoliv soudu v České republice. Tento seznam najdete rovněž na internetových stránkách www.justice.cz. Vzhledem k různorodosti a složitosti této problematiky je pro Vás nejlepší kontaktovat kteroukoliv matriku a vyžádat si informace vztahující se k Vašemu konkrétnímu případu.

Který úřad zajistí zápis matriční události, která nastala v cizině?

Matriční události, ke kterým došlo v cizině, zapisuje do svých matričních knih tzv. Zvláštní matrika, což je matrika Úřadu městské části Brno střed. Vy ale do Brna jezdit nemusíte, stačí se dostavit na jakékoliv pracoviště matriky (většinou podle místa Vašeho pobytu) a zde s matrikářkou sepsat žádost o zápis do zvláštní matriky a doložit k ní příslušné dokumenty. 

Za provedení zápisu do matričních knih vedených zvláštní matrikou a vydání prvopisu matričního dokladu (rodného, oddacího, úmrtního listu nebo dokladu registrovaném partnerství) se správní poplatek neplatí. Za vydání druhopisu matričního dokladu (např. při ztrátě nebo odcizení) se hradí správní poplatek ve výši 100,- Kč.

Mohu jako žena užívat své příjmení v mužském tvaru?

Příjmení žen se obecně dle zákona tvoří v souladu s pravidly české mluvnice. Při zápisu uzavření manželství nebo registrovaného partnerství, případně na základě žádosti ženy, jejíž příjmení je již v matrice zapsáno lze uvést její příjmení v mužském tvaru.

 

Kontaktujte nás

Zeptejte se nás na cokoliv, odpovíme vám v pracovních dnech do 24 hodin. Uveďte e-mail kvůli zpětnému kontaktu. 

E-mail
Poznámka