Každá forma má svoje výhody a nevýhody. Nelze říct, co je univerzálně lepší, protože každý podnikatel má na své podnikání jiné požadavky a s tím související i jiná očekávání.
Založení živnosti u OSVČ je poměrně rychlé a náklady na založení jsou nízké (1 tisíc Kč na zřízení živnostenského oprávnění). OSVČ si musí hradit sociální a zdravotní pojištění v minimální výši (lze řešit i placením vyměřených paušálů z výše předpokládaných příjmů. Živnost je spojena s osobou živnostníka, čili při jakémkoliv kontaktu jsou vidět osobní údaje živnostníka (adresa a v případě plátcovství DPH také rodné číslo). Za závazky a případné plnění náhrad za způsobené škody ručí OSVČ veškerým svým majetkem (včetně soukromého majetku).
Založení založení společnosti s ručením omezeným (zkráceně s.r.o.) jakožto nejběžnější formy právnického subjektu trvá delší dobu (i týdny) a náklady na jeho založení jsou mnohem vyšší než u založení živnosti u OSVČ (cca kolem 10 tisíc Kč za založení s.r.o.) a také se pro založení s.r.o. neobejdeme bez služby notáře a jeho zpracování společenské smlouvy (případě zařízení zápisu do obchodního rejstříku). Nově vznikající s.r.o. musí mít někde umístěné své sídlo, které nemusí být shodné s bydlištěm zakládajících podnikatelů. Sídlo společnosti musí být na daném místě řádně označeno (existují firmy, které nabízejí umístění sídla nově vznikající společnosti na svou adresu). Společníci u s.r.o. ručí za způsobené škody a závazky pouze do výše nesplaceného vkladu. Jednatel neručí za závazky vůbec, pokud ke svým povinnostem přistupuje s péčí řádného hospodáře. Jakmile však nejednal v souladu se zákonem (přičemž on sám musí prokázat opak), je odpovědný za škody vzniklé společnosti a ta může náhradu škody po jednateli vymáhat.