Nejdříve si ověřte, zda Váš nápad dává smysl a zda je na trhu o něj vůbec zájem. Průzkum trhu je jedním z prvních kroků, které je nutné udělat. Jakmile se ukáže, že nápad je životaschopný a existuje dostatečná poptávka, tak je poté vhodné začít vážně uvažovat o založení vlastního podnikání. Průzkum trhu a ověření nápadu je klíčem k úspěchu budoucího byznysu.
Začínám podnikat
Pomoc začínajícím podnikatelům v Pardubicích a Pardubickém kraji poskytuje Pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK v následujících oblastech:
- tvorba podnikatelského plánu
- vyřizování živnostenských oprávnění
- konzultace smluvních vztahů
- daňové poradenství
- odborné vzdělávání
- pomoc se systematickým rozvojem
- možnost konzultace podnikatelských záměrů s mentory
- místo na práci ve sdílených prostorech
- krátkodobý i dlouhodobý pronájem kanceláří
- prostory pro obchodní jednání
- možnost zřízení virtuálního sídla společnosti

Než začnete podnikat...
...přečtěte si příručku pro podnikání, kterou připravila Hospodářská komora ČR
- Pomoc při vyřizování živnostenského oprávnění poskytne obecní živnostenský úřad.
- Pro začínající ženy podnikatelky nabízí možné zázemí a inspiraci Spolek podnikavé ženy z Pardubického kraje.
- Manuál Jak začít podnikat
Často kladené otázky
Každá forma má svoje výhody a nevýhody. Nelze říct, co je univerzálně lepší, protože každý podnikatel má na své podnikání jiné požadavky a s tím související i jiná očekávání.
Založení živnosti u OSVČ je poměrně rychlé a náklady na založení jsou nízké (1 tisíc Kč na zřízení živnostenského oprávnění). OSVČ si musí hradit sociální a zdravotní pojištění v minimální výši (lze řešit i placením vyměřených paušálů z výše předpokládaných příjmů. Živnost je spojena s osobou živnostníka, čili při jakémkoliv kontaktu jsou vidět osobní údaje živnostníka (adresa a v případě plátcovství DPH také rodné číslo). Za závazky a případné plnění náhrad za způsobené škody ručí OSVČ veškerým svým majetkem (včetně soukromého majetku).
Založení založení společnosti s ručením omezeným (zkráceně s.r.o.) jakožto nejběžnější formy právnického subjektu trvá delší dobu (i týdny) a náklady na jeho založení jsou mnohem vyšší než u založení živnosti u OSVČ (cca kolem 10 tisíc Kč za založení s.r.o.) a také se pro založení s.r.o. neobejdeme bez služby notáře a jeho zpracování společenské smlouvy (případě zařízení zápisu do obchodního rejstříku). Nově vznikající s.r.o. musí mít někde umístěné své sídlo, které nemusí být shodné s bydlištěm zakládajících podnikatelů. Sídlo společnosti musí být na daném místě řádně označeno (existují firmy, které nabízejí umístění sídla nově vznikající společnosti na svou adresu). Společníci u s.r.o. ručí za způsobené škody a závazky pouze do výše nesplaceného vkladu. Jednatel neručí za závazky vůbec, pokud ke svým povinnostem přistupuje s péčí řádného hospodáře. Jakmile však nejednal v souladu se zákonem (přičemž on sám musí prokázat opak), je odpovědný za škody vzniklé společnosti a ta může náhradu škody po jednateli vymáhat.
Hobby lze vykonávat za peněžitou odměnu i v režimu tzv. příležitostného výdělku, kdy do 30 tisíc ročně není nutné zakládat živnost ani právnické subjekty. Pakliže by se jednalo o soustavně a kontinuálně vykonávanou a vydělávající činnost, tak to lze považovat za podnikání a v takovém případě je nutné mít legální oprávnění takovou činnost vykonávat (v případě hobby pravděpodobně ve formě OSVČ).
V regionu působí mnoho organizací věnujících se podpoře podnikatelů v různých fázích vývoje (a tedy i na samotném začátku). Administrativní záležitosti “rozjezdu“ podnikání vyřídí obecní živnostenský úřad. Pokud potřebujete pomoc s nasměrováním podnikání, zacílením na správného zákazníka či definováním nabízeného produkt nebo služby atd., tak s tím umí pomoc tyto organizace:
- Pardubický podnikatelský inkubátor (zkráceně P-PINK)
- Krajská hospodářská komora Pardubického kraje
- Regionální kancelář Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest