80. výročí konce 2. sv. války
Rok 2025 přináší významné výročí – uplynulo již 80 let od konce druhé světové války.
Při příležitosti tohoto výročí se v Pardubicích uskuteční řada vzpomínkových akcí a kulturních událostí. Můžete se těšit na tematické výstavy, přednášky historiků, pietní akce a speciální prohlídky míst spojených s válečnou historií města. Součástí programu budou také koncerty, filmové projekce a interaktivní vzdělávací aktivity pro školy i širokou veřejnost.

Připojte se k nám při připomínce této historické události a objevte, jakým způsobem si Pardubice připomínají toto výročí.
Mázhaus
Sandarmoch
Termín: 4. 6. – 20. 7.
- Výstava o popravišti z dob stalinského teroru a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, vězněném dnešním ruským režimem.
- Více infromací naleznete zde.
Europe Direct s Památníkem Zámeček
Přednáška: Od trosek k prosperitě: Jak Evropa hledala svou tvář po roce 1945
Přednáška Martina Čeřovského, koordinátora Europe Direct Pardubice, se zaměří na klíčové momenty formování evropské identity po roce 1945 – od poválečné obnovy přes vznik prvních integračních projektů až po současné výzvy, kterým Evropa čelí. Přijďte zjistit, jak se Evropa vyrovnávala s důsledky nejničivějšího konfliktu v dějinách a jaké lekce si z něj můžeme vzít i dnes.
Termín přednášky: 28. 5. v 18:00
Turistické informační centrum Pardubice

Komentovaná prohlídka: Pardubicemi po stopách Silver A
Za druhé světové války sehrály Pardubice důležitou roli ve spojitosti s protinacistickým odbojem. Stezka vás provede poslední cestou Alfréda Bartoše, velitele výsadku Silver A, který mimo jiné spolupracoval se skupinou Anthropoid při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
- Termíny komentované prohlídky: 3. 5., 21. 6., 19. 7., 16. 8., 20. 9., 18. 10
- Rezervace prohlídek zde.
Komentovaná prohlídka: Červeňák: Výprava do časů železničního vojska
- Dnešní lokalita Červeňáku, jejíž kořeny sahají až do první republiky, byla ještě před více než třiceti lety uzavřeným vojenským prostorem, který fungoval jako unikátní výcvikový prostor pro železniční vojsko. Při prohlídce si řadu z těchto zapomenutých památek představíme a připomeneme.
- Termíny komentované prohlídky: 14. 6., 2. 8., 4. 10.
- Rezervace prohlídek zde.

Institut Paměti národa

Expozice „Tichá hrdinství – příběhy odvahy, ze kterých mrazí!“
- Interaktivní prožití silných příběhů pamětníků období 2. sv. války i doby, která po ní následovala.
- Expozice je dostupná celoročně dle otevírací doby.
- Více informací naleznete zde.
Veřejná debata o "Zachování, přemístění či odstranění Rudoarmějce" z historického centra Pardubic
Předcházet jí bude série přednášek na téma – osvobození Československa, politické umění 50. let, podoby současného náměstí Republiky v dvacátém století, příběh sochaře Josefa Malejovského.
Termín: 8. 4. 10:00 a 14:00
Místo konání: sál Jana Kašpara, KÚ
Venkovní výstava „Poslední rok války v Pardubickém kraji“
- Výstava na osudech pamětníků z Pardubického kraje představí těžké období druhé světové války a zejména pak její poslední etapu a důsledky měnících se světových pořádků.
- Termín: 27. 4. - 18. 5.
- Místo konání: tř. Míru
Týden s Pamětí národa
nabídka různých akcí: benefiční koncert, výstava, workshopy, promítání, mimořádné otevření expozice během programu
Termín: 6. - 9. 5.
Místo konání: Institut Paměti národa v Machoňově pasáži
Mimořádné komentované prohlídky budovy bývalého gestapa v Pardubicích
- Osvobození Pardubic – vzpomínka na události v Pardubicích během květnových dnů 1945, během prohlídky navštívíme budovu, kde sídlilo gestapo, a vzpomeneme na pokus o převzetí správy města, které skončilo přestřelkou a smrtí npor. Josefa Trnky. Připomeneme příběhy dalších obětí gestapa – Josefa Kříže a Františka Hladěny, kteří mají v budově krajského úřadu pamětní desky. Připomeneme si událost u lékárny na křižovatce dnešních ulic Sladkovského a třídy Míru, smrt npor. Vladimíra Eliáše a smrtelné zranění Arnošta Smrže, bourání nacistického pomníku před Grandem apod.
- Termín: 9. 5.
- Místo konání: Krajský úřad
Památník Zámeček
- Přednáškový cyklus k 80. výročí konce druhé světové války, který započne 7. května přednáškou historika Jana Němečka na téma Byly Pardubice v květnu 1945 osvobozeny či okupovány?
- Ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Pardubice budeme pořádat v prostorách Mázhausu výstavu Sandarmoch k válce a perzekucím komunistického režimu. Na výstavu se můžete těšit od 4. 6. do 20. 7.

Východočeské muzeum v Pardubicích
Konec druhé světové války v Pardubicích
- Před osmdesáti lety, v květnu 1945, končila v celé Evropě druhá světová válka a německé nadvlády se po více než šesti letech zbavily také Pardubice. Jak to vlastně probíhalo? Bojovalo se v Pardubicích na konci války a zahynul někdo?
- Termín: 6. 5. od 17:00

Východočeské divadlo Pardubice

Kristýna Plešková / VZPOMÍNKY NA T. (Studio LAIK)
- Příběhy tří hrdinů inspirované skutečnými příběhy a vzpomínkami lidí, kteří přežili Terezín.
- Termín: Premiéra 12. 4. v 19:00 v Městském divadle
Krajská knihovna v Pardubicích
Výstava Květen 1945 v Pardubicích
- Prezentace autentických materiálů z fondu Regionální studovny
- Termín: 1. - 31. 5.
- Místo konání: Regionální studovna KK, Pernštýnské náměstí 77


Uloupené umění – výstava
Výstava představuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů a mechanismy konfiskací uměleckých předmětů, seznamuje návštěvníky s příběhy původních vlastníků a osudy jejich sbírek. Součástí jsou i informace o institucích které spravovaly či spravují židovský majetek. K výstavě proběhne v květnu 2025 odborná beseda.
Termín: 15. 4. - 31. 5.
Místo konání: Všeobecná studovna KK, Pernštýnské náměstí
Výstava k 80. výročí konce války: Život v Protektorátu Čechy a Morava
Výstava na celkem 19 panelech přibližuje všední život na našem území v období Protektorátu Čechy a Morava od podpisu Mnichovské dohody až do konce války. Na jednotlivých panelech jsou popsány zásadní politické události této doby, významné osobnosti, ale také třeba fungování školství, židovské perzekuce, důležité odbojové skupiny nebo atentát na Heydricha. Na panelech jsou také popsány zásahy do kulturní oblasti: cenzura či film jako nástroj nacistické propagandy, ale popsány jsou i pozitivní jevy v kultuře, jako byl zvýšený zájem o vlastenecká divadelní představení. Výstava je nebývale komplexním exkurzem do jednoho z nejtemnějších období naší historie a důležitým připomenutím této doby.
Termín: od poloviny května do konce června
Místo konání: Všeobecná studovna KK, Pernštýnské náměstí
Odvaha, naděje a hrdinství – příběh, který změnil svět – zážitkový workshop
- Co znamená být hrdinou? Někdy stačí odvaha pomoci druhým. Nechte se vtáhnout do výjimečného příběhu Nicholase Wintona, který zachránil stovky dětí před jistou smrtí. Pomocí obrázkové knihy Petra Síse nazvané Nicky a Věra a prožitkových aktivit prozkoumáme atmosféru tehdejší doby, pochopíme historické souvislosti a zamyslíme se nad tím, co pro nás znamenají hodnoty jako odvaha, laskavost a naděje.
- Poznámka: Akce má omezenou kapacitu a je třeba se přihlásit předem přes rezervační systém na webu knihovny.
- Cílová skupina: rodiče s dětmi (1.stupeň ZŠ)
- Termín: 24. 5. od 9:00 do 13:00
- Místo konání: Knihovní centrum U Vokolků, Příhrádek
Všední život na Pardubicku v období nacistické okupace a druhé světové války (15. 3. 1939 - květen 1945) - Karla Jará a kol. - naučná literatura
- Připomenutí knihy z roku 2012, která vznikla v Krajské knihovně v Pardubicích na základě jedinečných vzpomínek více než šedesáti pamětníků z Pardubic a okolí. Kniha představuje život obyčejných lidí v době okupace. Součástí je bohatá obrazová příloha autentických materiálů.
- Poznámka: Knihu lze zakoupit na prodejních místech knihovny.
- Termín: 15. 3. - 31. 12. 2025
- Místo: Sociální sítě a web knihovny