Narodil se 25. 3. 1938 v Pardubicích

V dětství zažil 2. světovou válku i památné nálety na Pardubice v roce 1944. Chodil na místní základní školu a poté se vyučil v Tesle Pardubice nástrojářem. Následně nastoupil povinnou vojenskou službu a po ní si dostudoval střední školu, kde si udělal maturitu, aby se mohl přihlásit na obor trénování na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Po dokončení studií se věnoval trenérské činnosti, hlavně výchově mládeže a nových talentů ve víceboji pro českou i světovou atletiku. V roce 1989 emigroval do Spojených států amerických, kde působil jako trenér atletiky na univerzitě v Oregonu. Po pádu režimu se však do Československa vrátil a věnoval se znovu výchově mladých talentů u nás.

...Nadpis

Mezi jeho největší úspěchy patří objevení a trénování Romana Šebrleho od jeho 17 let na gymnáziu v Pardubicích. S tímto svěřencem dosáhl v desetiboji na mistrovství ČR bronzové a stříbrné medaile, pak Roman přestoupil do oddílu Dukly Praha.

V současné době Jiří Čechák trénuje mládež v oddíle AC Pardubice. V roce 2017 pomohl Ondřeji Kopeckému k zisku titulu mistra republiky v sedmiboji. Tento svěřenec zároveň pokořil rekord kategorie juniorů ve víceboji na českém i evropském poli výsledkem 5862 bodů. Zároveň dosáhl v roce 2017 i titulu juniorského mistra republiky v desetiboji výsledkem 7791 bodů. Doufáme však, že tímto jeho „čuch“ na budoucí skvělé atlety a chuť trénovat nekončí. Naopak, věříme, že v této skvělé práci s mládeží bude i nadále pokračovat a pomůže rozvíjet další naděje české atletické scény.

Na webu Českého rozhlasu pro oblast Pardubice je možné poslechnout si rozhovor o jeho životě a trenérských zkušenostech (odkaz zde).

Do Síně slávy pardubického sportu byl uveden v roce 2018.