Delegace ze Senátu navštívila spalovnu v Rybitví, následně debatovala na pardubické radnici

V úterý odpoledne přivítali zástupci vedení města v čele s primátorem Janem Nadrchalem v areálu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví početnou delegaci ze Senátu. Po prohlídce areálu, které se účastnili i zástupci firmy AVE CZ, která nyní spalovnu vlastní, se senátoři přesunuli na pardubický magistrát.


Delegaci ze Senátu, kterou vedla senátorka Miluše Horská, tvořili jak členové z Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, kteří téma spalovny v Rybitví projednávali už v lednu, tak členové Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. “Je pro nás důležité, že za námi senátoři přijeli a viděli, jak to ve spalovně a v jejím okolí vypadá. Věřím, že i díky tomu získali větší náhled na celou problematiku. Rád bych poděkoval paní senátorce Horské, že je pozvala,” komentoval úterní setkání primátor Pardubic Jan Nadrchal a dodal, že v Rybitví se delegace setkala i se zástupci firmy AVE CZ, která usiluje o znovuzprovoznění spalovny. “Během prohlídky areálu tak měli senátoři možnost slyšet argumenty obou zainteresovaných stran,” uzavřel primátor. Během prohlídky areálu byli přítomni i starostové některých dotčených obcí, včetně starostky Rybitví Evy Šmeralové.

Následně se delegace přesunula k jednání na pardubický magistrát, kde se ke schůzce připojili starostové okolních obcí a odborná veřejnost. V historickém sále pardubické radnice si senátoři vyslechli několik prezentací o historii spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví, o několikaletém boji veřejnosti proti jejímu znovuzprovoznění a také se probírala možnost změny legislativy. Znovu se řešila i samotná petice, kterou podepsalo přes 10 tisíc lidí.

“Ti lidé, kteří petici podepsali, nám dali mandát, že tu s vámi dnes můžeme sedět a toto téma řešit a já bych vám za ně chtěla velmi poděkovat. Tentokrát totiž nebylo lehké tolik podpisů sesbírat. Jak všichni víme, původní petice měla 50 tisíc podpisů a ta současná 10 tisíc. Ze sběru podpisů víme, že jsou lidé demotivovaní, protože nevěří, že jim někdo pomůže,” uvedla náměstkyně primátora Jiřina Klčová, která je zodpovědná za životní prostředí a pokračovala. “Ale věřím, že díky tomu, že občané uvidí, že za námi senátoři přijeli a neberou naši petici na lehkou váhu, tak jim to dá novou naději. Že si řeknou, že jejich aktivita měla smysl a boj se spalovnou nebezpečných odpadů nevzdají.”

Nejbližší kroky vedení města budou nyní směřovat ke společné schůzce se zástupci firmy AVE CZ, která proběhne příští měsíc. Co se petice týče, ta teď v senátu poputuje do Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Senátoři se následně rozhodnou, zda již přijmou usnesení nebo ještě vyvolají další veřejné slyšení.

 

Tiskový úsek