Děti se v nové přístavbě svítkovské ZŠ rozloučily se školním rokem

Převzít vysvědčení, předat kytičku a hurá na prázdniny. Takový byl dnešní den nejen v pardubických základních školách, které se tak na dva měsíce rozloučily se svými žáky. Popřát dětem krásné léto se vydali také primátor města Martin Charvát a náměstek pro školství Jakub Rychtecký, kteří zavítali do svítkovské základní školy.


„Podle reakcí dětí je vidět, že se jim v nové části školy opravdu líbí. Nyní mohou k výuce využívat nové odborné učebny matematiky, přírodopisu, chemie, fyziky a počítačové učebny, všechny vybavené moderní technikou zahrnující například elektronické tabule, což spolu s navýšením kapacity považuji za jeden z hlavních cílů této přístavby. Veškeré prostory jsou navíc bezbariérově přístupné a vybavené novým mobiliářem a spolu s novou knihovnou zde žáci mají k dispozici vše, co pro kvalitní výuku potřebují,“ informuje primátor Pardubic Martin Charvát.

Městská část Svítkov patří mezi lokality, které jsou atraktivní z hlediska nové zástavby, i to byl jeden z hlavních faktorů, proč zde bylo nutné navýšit počet míst. „Kapacita školy, která je spádovou pro městskou část Svítkov, Lány na Důlku, Staré Čívice a Opočínek, by byla bez přístavby nedostatečná, k tomu je nutné brát v potaz také rozsáhlou výstavbu domů, jež s sebou přinese další nové žáky. Touto investicí se nám podařilo navýšit kapacitu o 90 míst, škola tak mohla přivítat více prvňáčků. Součástí přístavby byla i čtyři úplně nová oddělení školní družiny, prostor dvou oddělení školní družiny se dá odsunutím mobilní stěny využít pro školní akce nebo cvičení, zároveň s tím jsme navýšili kapacitu jídelny včetně nových moderních gastrotechnologií,“ podotýká náměstek pro školství Jakub Rychtecký s tím, že velké poděkování za koordinaci provozu v průběhu stavby i zvládnutí situace při covidových omezeních si zaslouží nejen ředitelka školy Monika Dobruská a pedagogický i nepedagogický personál, ale také rodiče a samotné děti.

V prvním nadzemním podlaží přístavby se nacházejí čtyři třídy školní družiny, knihovna, zázemí pro personál a šatna ke školní jídelně spolu se sociálním příslušenstvím. Rekonstrukcí prošly také kuchyň a školní jídelna, která je nyní prostorově větší a vybavená novým interiérem. Ve druhém nadzemním podlaží byly pro změnu vybudovány tři třídy pro první stupeň, denní místnost pro pedagogy, ředitelna, kanceláře, zasedací místnost s projektorem a sociální příslušenství. Tři odborné učebny a jedna menší učebna určená pro výuku informačních a komunikačních technologií včetně kabinetu a příslušenství se nacházejí ve třetím nadzemním podlaží. Každé patro přístavby je navíc propojeno s původní budovou, tak aby děti při svých cestách na oběd či při přesunech do odborných učeben mohly objektem bez problému procházet v každém podlaží.

Stavba, kterou pro město zajistila firma Marhold, odstartovala v prosinci 2018 a dokončena byla v srpnu 2020. Stavební práce a zařízení školní kuchyně vyšly městský rozpočet na zhruba 122 milionů korun včetně DPH, téměř dalších 10 milionů korun město investovalo do vybavení nábytkem a počítačovou technikou. Dostavenou školu v současnosti navštěvuje více jak 500 dětí.

 

 

Tiskový úsek