Humanitární pomoc můžete nosit i do VaKu

1. 3. 2022 otevřené městské centrum pro příjem humanitární pomoci pro Ukrajinu v Milheimově ulici v Pardubicích se pomalu začíná plnit věcmi, které Ukrajina zoufale potřebuje. Sběrné místo vzniklo během jediného dne v areálu Vodovodů a kanalizací a na jeho chodu se podílejí jak dobrovolní hasiči, tak dobrovolníci z řad Ukrajinců. Materiální pomoc, kterou sem nosí jednotlivci i firmy, bude odvážena do krajského skladu humanitární pomoci, odkud bude distribuována podle aktuálních potřeb válkou zkoušené země.


„Sběrné centrum bude v provozu ve všední dny od 14:00 do 18:00, o víkendech od 9:00 do 18:00 hodin. Fungovat bude, dokud bude potřeba. Dobrovolníky na přebírání a třídění materiálu zatím máme, uvítali bychom ale pomoc firem, které by mohly poskytnout nákladní automobily na odvoz sebrané pomoci do centrálního krajského skladu v České Třebové,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal.

 Na Ukrajině v současné době lidé nejvíce potřebují spací pytle, deky, teplé oblečení a boty pro děti i dospělé, léky a obvazový materiál, trvanlivé potraviny a kojeneckou stravu, ale například i baterky, baterie a podobně. „K dispozici máme krizový telefon (466 859 881), na kterém jsme schopni v provozní době odpovědět na dotazy týkající se humanitární sbírky, případně se domluvit na termínu dovozu větších objemů pomoci,“ řekl Jiří Chmelík, velitel JSDH městského obvodu Pardubice I, která již o víkendu pomáhala se sbírkou v kostele Panny Marie Bolestné a iniciovala také vznik tohoto centra s lepším zázemím a možností skladování humanitární pomoci pod střechou. „Zatím se při sbírkách střídají členové naší jednotky, ale velmi bychom uvítali pomoc dobrovolných hasičů i z jiných částí Pardubic,“ vyzval Jiří Chmelík ke spolupráci své kolegy.

V Pardubicích mohou lidé dál nosit humanitární pomoc pro Ukrajinu i do kostela Panny Marie Bolestné, na staré nádraží, do bývalého Stavebního podniku (vchod z Milheimovy ulice), nebo do Krajské knihovny na Pernštýnském náměstí.

Tiskový úsek MmP