Jarní vycházky a tipy na výlety

Jaro je za rohem a s ním i chuť na procházky a výlety! A že jich v Pardubicích a okolí je!


 • Stezka Viléma z Pernštejna

Rádi byste se prošli jenom tak po městě? Zkuste Stezku Viléma z Pernštejna!

 

Aplikace Vás provází vytvořeným příběhem. Na konkrétních stanovištích plníte úkoly a postupujete dál. Aplikace funguje celorepublikově, takže ji využijete i jinde, než v Pardubicích.

 

 • Oázy klidu

V rámci našeho města můžete najít mnoho oáz klidu. Zkuste se projít třeba Tyršovými sady, potom kolem zámku zámeckou lipovou alejí a od zdymadla pak podél slepého ramene Labe. Jarní období je na procházku touto lokalitou super, nenajdete tam totiž komáry. Pozor však na blátivé cesty po dešti.

 

 • Trnová a lesopark

Pro obyvatele Trnové a Polabin velmi známé místo, pro ostatní už třeba tolik ne. Řeč je o Lesoparku Jiřího Potůčka. Na tomto pietním místě můžete zavzpomínat na členy odbojové výsadkové skupiny Silver A a jejich činy. O kousíček dál najdete krátkou včelí naučnou stezku

 

 • Nemošická stráň

Přírodní památka nacházající se mezi Pardubicemi, Nemošicemi a Drozdicemi. Její návštěvu doporučujeme hlavně v době květu medvědího česneku. Projít se můžete od stráně až k nedaleké "Podkově".

 

 • Máme řeky!

Procházky kolem Labe i Chrudimky lze také doporučit v každém ročním období. Procházky podél Labe po proudu nám umožní Labe na několika místech přejít. Od centra potkáme hned několik mostů. Můžeme si tak naplánovat krátké i delší okruhy. Dojít můžeme třeba až na Tůnický poloostrov u Rosic a třeba i využít veřejného ohniště u mostu. Při procházce proti proudu musíme počítat s tím, že Labe přejdeme až v Kuněticích. Je možné však jít i po turistických trasách (zelená nebo červená) a dojít až ke Kunětické hoře.

Chrudimka nám nabízí pocházku v přírodě a přesto ve městě. Přes Park na Špici, Bubeníkovy sady a Vinic se můžeme dostat až na Červeňák, kde se opravdu můžete ztratit v přírodě. A cestou je možné se kdykoliv odpojit a ocnout se opět ve městě.

 

 • Baroch za Srchem

Když budete mít cestu kolem Srchu, zastavte se u Pernštejnské podzemní vodárny. Nikdo vlastně neví, jak dlouho tam stojí, ale vážou se k ní zajímavé pověsti. S dětmi si určitě zajděte k naučné stezce, která Vás seznámí s okolní přírodou.

Kousek za Srchem najdete přírodní rezervaci Baroch. Zde najdete zarůstající rybník, který se stal útočištěm mnoha ptáků. Lokalita je tak cílem mnoha ornitologů.

 

 • Bohdaneč je kousek!

Lázně Bohdaneč je od nás kousek (dá se tam přeci dojet i trojkou) a nabízí několik různých procházek. Už jste viděli novou lávku majora Aubrechta? Až se půjdete projít naučnou stezkou k Bohdanečskému rybníku a ornitologické pozorovatelně, zajděte si i k lávce. 

Další naučnou stezkou je poblíž Naučná stezka Pernštejnskými rybníky. Rybníků uvidíte hned několik a poznat můžete historii místního rybníkářství a také vzácnou přírodu.

Dáváte přednost architektuře před přírodou? Tak zkuste stopy Josefa Gočára v Bohdanči. Na této stezce Vás čeká 14 zastavení, 5 km, spousta staveb různých účelů. Uvidíte vily, vodojem, kaple, lázeňský pavilon a mnohé další. Ani ta příroda chybět nebude.

 

 • Buňkov

Nemáte rybníků dost? Zkuste ještě Buňkov, Černý nadýmač nebo Sopřečský rybník. Vyjít můžete třeba od Břehů u Přelouče. Mezi rybníky najdete Výrovský okruh, který je bezbariérový, a proto ideální pro nenáročné vycházky.

 

 • Koně, Gočár a kanál

A když už jsme v této lokalitě, můžeme doporučit ještě procházku Kladruby nad Labem, Semínem kolem zámku, kde se narodil nám známý architekt Josef Gočár, a kolem Semínských přesypů ze čtvrtohor až k aquaduktu, kde se kříží Sopřečský kanál s Opatovickým kanálem. Když se touto cestou vydáte po červené, půjdete po východočeské Svatojakubské cestě.

 

 • Lepějovice a meandry Struhy

Kousek od Valů u Přelouče se nachází místo, na kterém stávala obec Lepějovice. Ta zanikla již v 15. století. Když půjdete po zelené dál, dojdete až k říčce s názvem Struha. Stezka vede podél této říčky, která krásně meandruje a díky těmto zákrutům se oblast stala přírodní památkou. Meandry eskalují až kousek za mostkem.

 

 • Choltice a Svojšice

Většina památek se otevírá až v dubnu. Choltický zámek není výjimkou. Prohlédnout si to můžete zvenku, můžete se projít Choltickou oborou a máte-li disky, pusťte se do Discgolfu.

A jestli ještě nemáte dost, dojděte až do Svojšic na zříceninu tvrze, která byla vypálena za třicetileté války.

Že ještě pořád nemáte dost? Tak to můžete dojít až do Horních Raškovic na rozhlednu Barborka a Raškovické lomy.

 

 • Vysoké Chvojno a Holice

Chcete vyrazit trochu dál? Vydejte se do Vysokého Chvojna do arboreta, mrkněte na zvířátka v Zookoutku nebo se vydejte lesem po naučné stezkce Viselce až do Holic.

 

Výletů je tu na Pardubicku spousta. Znáte-li nějaké místo, které by si zasloužila větší pozornost, podělte se o něj s ostatními. Napište nám na info@ticpardubice.cz!