Jedno z nejvýznamnějších pardubických náměstí čekají zásadní změny
Náměstí Republiky by se v příštích letech mohlo výrazně změnit. Místo, kterým denně projdou tisíce lidí, má nabídnout více zeleně, příjemnější prostředí pro trávení času i bezpečnější pohyb pěších. Projekt by měl být realizován v letech 2027 až 2029 a jeho cílem je vytvořit kvalitní, bezpečné a reprezentativní centrum města odpovídající významu historického jádra Pardubic.
„Náměstí Republiky by se mělo v příštích letech stát místem, kde se lidé nebudou jen přesouvat z bodu A do bodu B, ale kde budou chtít trávit čas. Návrh počítá s výrazným rozšířením zeleně, novými stromy, kašnou a dalšími prvky, které zpříjemní pobyt v centru města. Více prostoru získají pěší. Projekt počítá s redukcí individuální automobilové dopravy na jeden jízdní pruh v každém směru, reorganizací zastávek městské hromadné dopravy. Současně dojde k odstranění většiny parkovacích ploch přímo na náměstí, jejichž funkci postupně převezmou připravované parkovací domy v centru města. Revitalizace přinese výrazné zklidnění dopravy, modernizaci zastávek MHD i sjednocení veřejného prostoru. Součástí projektu bude také odstranění pozůstatků nefunkčního podchodu, úprava mobiliáře a nové architektonické nasvětlení významných historických objektů,“ uvedl primátor Jan Nadrchal.
Realizace projektu bude koordinována s plánovanou obnovou vodovodní a kanalizační infrastruktury společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice a s investicemi Dopravního podniku města Pardubic. Díky společnému postupu bude možné minimalizovat dopady stavebních prací na obyvatele, podnikatele i návštěvníky centra města.
„Dnešní podoba náměstí je výrazně ovlivněna dopravou a parkováním. Navržené řešení přináší vyváženější uspořádání prostoru, které zvýší bezpečnost všech účastníků provozu, zpřehlední organizaci dopravy a zároveň umožní, aby náměstí více sloužilo lidem. Zachováme dopravní obslužnost centra, ale výrazně posílíme jeho pobytovou a společenskou funkci. Významnou součástí projektu je také rozsáhlá výsadba stromů a dalších vegetačních prvků. Nová zeleň pomůže zlepšit mikroklima v centru města, zvýší pohodlí během letních měsíců a podpoří hospodaření se srážkovou vodou,“ řekl náměstek primátora pro dopravu a správu majetku města Jan Hrabal.
Projekt je proto připravován také s využitím dotačních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu. „Připravovaná revitalizace náměstí Republiky představuje investici do veřejného prostoru v celkovém objemu téměř 186 milionů korun. Financování rozkládáme do let 2027 až 2029 v souladu s předpokládaným harmonogramem prací z vlastních zdrojů rozpočtu města, významnou část pokryje dotace ve výši téměř 63 milionů korun z ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Díky víceletému financování bude město připraveno projekt realizovat bez ohrožení dalších plánovaných investic,“ uvedl 1. náměstek primátora zodpovědný za ekonomiku a finance Jakub Rychtecký.
Investiční záměr nyní zamíří k projednání do Zastupitelstva města Pardubic, které o něm bude hlasovat na konci června.
Kontakty: Tiskové oddělení