Narodil se 22.11.1938 v Pardubicích.

S fotbalem začínal v Mikulovicích, v mládežnických kategoriích nastupoval za Lokomotivu Pardubice. Ještě v dorosteneckém věku se však vrátil zpět do Mikulovic, se kterými vyhrál v této kategorii titul mistra ČR.

Po vojně, kdy hrál za "nevýběrovou" Duklu Beroun, přestoupil do Tesly Pardubice a strávil v ní 11 let. Byl jedním z aktérů památného utkání, ve kterém se na Vinici představila v pohárovém utkání Dukla Praha, která v Pardubicích představila všechny hvězdy, vč. Josefa Masopusta a vyhrála 3:0. Jiří Kovárník po ukončení angažmá v Tesle nastupoval ještě dva roky za Slovan Pardubice, který v létě 1971 postoupil do krajského přeboru. 

...Nadpis

V té době již běžela neméně úspěšná trenérská kariéra Jiřího Kovárníka v mládežnických kategoriích, trvající až do roku 2015. Během ní vychoval celou řadu výborných fotbalistů, včetně syna Jiřího, který to dotáhl až do 1. ligy, kde nastupoval v dresu Hradce Králové.

Týmy, ve kterých působil: SK Mikulovice, Lokomotiva Pardubice, SK Mikulovice, Dukla Beroun (1958-1959), Tesla Pardubice (1959- 971), Slovan Pardubice (1971-1973)

Více informací můžete najít v detailním rozhovoru na oficiálních stránkách FK Pardubice, ve kterém je shrnuta jeho aktivní kariéra, úspěchy, ale i jeho trenérské působení (odkaz zde).

Do Síně slávy pardubického sportu byl uveden v roce 2016.