Městská policie Pardubice přivedla do stájí dva nové koně

Stáje Městské policie Pardubice na Dostihovém závodišti nezůstaly poloprázdné dlouho. V úterý 3. května do nich strážníci přivedli dva nové mladé koně ze Slatiňan. Jedná se o dva starokladrubské vraníky ve věku pět a šest let.

Jména koní jsou Siglavi Parka Federica XI – 24 a Sacramoso Balsamina XV – 10 a odráží jejich rodovou historii. Jsou však poněkud obtížně zapamatovatelná. Stejně jako jejich předchůdci dostanou i tito dva valaši nová jména, které necháme vybrat pardubické děti.

Nové koňské posily jdou z hřebčína s již dokončeným základním jezdeckým výcvikem. U městské policie v Pardubicích je pak čeká další specializovaný výcvik zaměřený na získávání odolnosti a zvykání na městská specifika jako je provoz vozidel, nejrůznější zvuky a další nástrahy, které by netrénovaného koně mohly vyplašit. Do ulic města se koně vydají do několika týdnů. Zatím je čeká sžívání s novým prostředím a jejich koňskými kolegy Montym a Kubou, kteří už u strážníků v Pardubicích slouží. Jejich úkolem bude i nadále hlídková činnost v odlehlých i špatně přístupných místech, chatových oblastech či lesích, kam se běžná motorizovaná hlídka dostane jen stěží. Jízdní oddíl městské policie, který letos slaví dvacetileté výročí od svého založení, také reprezentuje Statutární město Pardubice při oficiálních akcích ve městě či na dráze dostihového závodiště při Velké pardubické.  

Pardubice jsou spolu s Prahou a Ostravou jedním ze tří měst v České republice, kde městská policie má i jízdní oddíl. Pardubická městská policie odebírá výhradně starokladrubské koně z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, pod který slatiňanský hřebčín spadá. „To je dáno blízkostí a regionální spřízněností tohoto nádherného plemene a byla to pro nás od počátku ta správná a jediná volba,“ uvedl ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl.

Strážníci v Pardubicích se minulý týden rozloučili se dvěma vraníky Otou a Edou. Oba koně odsloužili u Městské policie Pardubice plných 20 let a byli zakládajícími členy Jízdního oddílu. Ve věku 25 a 26 let je strážníci odvezli na „koňský důchod“ do Vlčkovic v Podkrkonoší, kde mají na statku zázemí a v projektu „Stárneme spolu“ se budou setkávat se seniory