Od září se na provizorní most vrátí auta i trolejbusy

Od září se přes provizorní most u mostu kpt. Bartoše vrátí automobilová i městská hromadná doprava. Výstavba mostního provizoria pokračuje podle harmonogramu a stavbaři v těchto dnech dokončují výsuv mostní konstrukce. Provizorní most umožní zachovat dopravní obslužnost během demolice stávajícího mostu a následné výstavby nového mostu kpt. Bartoše, která by měla začít na začátku roku 2027.


„Práce na výstavbě mostního provizoria jedou naplno. Kontrolní dny máme každé dva týdny a ten poslední červnový proběhl za účasti médií. Pozvali jsme novináře, aby viděli, jak probíhá výsuv mostního provizoria, který postupuje od nádraží směrem k Polabinám. Mostní provizorium je složeno z třiceti dílů o délce tří metrů a samotný výsuv bude v nejbližších dnech dokončen. Chtěl bych zároveň poděkovat všem, kteří se na stavbě podílejí. Pracují i v náročných klimatických podmínkách a zaslouží si za svou práci velké poděkování,“ uvedl náměstek primátora za dopravu a správu majetku města Jan Hrabal.

Po dokončení výsuvu budou následovat práce na přeložkách veřejného osvětlení a trakčního vedení. Ty jsou nezbytné pro to, aby bylo možné v závěru srpna provést zatěžovací zkoušky provizorního mostu. „Věřím, že se nesetkáme s žádnými komplikacemi a od 1. září 2026 bude možné převést na mostní provizorium jak automobilovou dopravu, tak městskou hromadnou dopravu v plném rozsahu. Vrátí se sem trolejbusy i autobusy. Součástí provizoria bude také lávka pro pěší a cyklisty,“ doplnil Jan Hrabal.

Výstavba provizoria je důležitým krokem před demolicí stávajícího mostu, která je plánována na podzim letošního roku. „Samotná výstavba nového mostu kpt. Bartoše by měla začít na začátku roku 2027. Nový most nabídne nejen vyšší bezpečnost a kapacitu, ale také výrazně lepší podmínky pro pěší i cyklisty. Na západní straně vznikne třímetrový chodník, na východní straně pak šest metrů široká společná stezka pro chodce a cyklisty,“ popsal náměstek Hrabal.

Významnou změnou bude také nové mimoúrovňové řešení cyklistické dopravy. Cyklisté jedoucí od Závodu míru směrem na Svítkov nebo Rosice již nebudou muset složitě přejíždět přes ulici kpt. Bartoše. Toto mimoúrovňové křížení výrazně zvýší bezpečnost všech účastníků silničního provozu.

Na otevření provizorního mostu se připravuje také Dopravní podnik města Pardubic. „Po otevření provizorního mostu vrátíme městskou hromadnou dopravu do pravidelného provozu. Už několik minut po půlnoci 1. září přes most projede také první noční spoj. Nechceme všechny spoje vést přes provizorní most, protože by provoz řízený semafory způsoboval dlouhé kolony a zpoždění. Spojení Polabin s nádražím je ale velmi důležité, proto od září na most vracíme linky 2, 6 a 18. Linka 13 zůstane zatím na současné objízdné trase a na původní trasu se pravděpodobně vrátí až po dokončení nového mostu kpt. Bartoše. Chceme tím předejít kolonám i zpoždění a věřím, že naši cestující toto řešení pochopí,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán. Linka č. 13 zatím zůstane vedena po současné objízdné trase přes Bělehradskou a Hradeckou ulici.

Nový most kpt. Bartoše by měl být dokončen na jaře roku 2028.

Kontakty: Tiskové oddělení