Otevřený dopis primátora Pardubic Martina Charváta premiérovi české vlády Petru Fialovi a ministru vnitra Vítu Rakušanovi

Vážený pane premiére, vážený pane ministře, rád bych se s Vámi podělil o relativně čerstvou zkušenost v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny do České republiky. V několika posledních dnech se stává, že na KACPU v Pardubicích přicházejí lidé bez dokladů, není u nich tedy jisté, že utíkají z Ukrajiny, a proto celý proces do udělení „víza“ trvá déle. Nejde o hodiny, ale o několik dnů. Do té doby, dokud celý vstupní proces uprchlíci nezavrší, pro český stát kvůli Vámi nastavenému systému neexistují.


Neexistují pro „HUMPO“, neexistují pro zdravotní pojišťovnu ani úřad práce. Ale fyzicky tady jsou a zůstávají bezprizorní. Budu konkrétní: veškeré ubytovací kapacity, které město Pardubice zprovoznilo, jsme dle metodického pokynu vložili do systému HUMPO, tudíž s nimi nemůžeme nakládat. I když je tam pár lůžek volných, nejsou čekatelé na vízum v systému, a tudíž bez nároku na cokoliv. Zde se ukazuje, jak je systém špatně nastaven. Vždyť složky IZS by mohly v každém krajském městě zřídit jakýsi „čekací“ tábor. Proč k tomu nedáte pokyn? Proč se tak již nestalo? Na sociálních sítích prezentujete, jak jste uprchlickou krizi zvládli, ale přitom realita je jiná. Navíc to, čím se prezentujete, odpracovaly kraje a obce. Jediné, co jste z mého pohledu udělali, bylo rozeslání kvót krajům, kolik uprchlíků mají absorbovat. Jako primátor garantuji, že jsme udělali a děláme maximu. Ale bez skutečné pomoci státu a funkčního systému už víc nedokážeme.

V Pardubicích na „vízum“ čeká od pondělí 2. května 49 uprchlíků, které KACPU poslalo na ulici. Když to systémově neumí řešit stát, pomohli jsme si. HZS Pk vybudovalo dočasné nouzové přístřeší – stanové městečko. Ale jeho kapacita je také plná.

Vážený pane premiére, vážený pane ministře, neberte můj dopis jako kritiku. Je to jen důrazné upozornění, že systém, o který se opíráte, má značné vady a je potřeba je odstranit.

 

S pozdravem a snahou pomáhat

Ing. Martin Charvát

Primátor statutárního města Pardubice