Narodil se 3. května 1959

Trenérská legenda pardubického basketbalu, pro kterého je výchova hráčů koníčkem a životním posláním

Aktivní trenérské činnosti se věnuje již téměř 50 let. Původně se věnoval hraní fotbalu, avšak poté ho basketbal naprosto pohltil. I to je jeden z důvodů, proč se věnuje trénování už od 14 let. Pracoval s mladými talenty v pardubických klubech TJ Tesla a BK Pardubice (dříve Rudá hvězda nebo SKP Pardubice).

...Nadpis

Od roku 1984 působil na Sportovním gymnáziu Pardubice, kde zpočátku vyučoval dějepis a ruštinu. Avšak od roku 1988 začal v této instituci působit jako trenér basketbalu. O dva roky později byl na škole založen tým chlapeckého basketbalu, který i díky zkušenostem a trénování J. Procházky dosahuje pravidelně vynikajících výsledků. Jeho trenérská dráha se vázala k výchově a trénování mládeže nejen v pardubických týmech, ale i na reprezentační úrovni. S ročníkem 1980 absolvoval jako trenér národního týmu v roce 1995-1997 tři sezony v kategoriích U15 až U17 s účastí na mistrovství Evropy mládeže.

Vizitkou za skvělou práci s mladými talenty je téměř nenapodobitelná bilance titulů v kategorii kadetů, kdy mládež BK Pardubice získala 11 titulů během 15 let. Ovšem ne vždy se měří mládežnický basketbal získanými tituly, ale vychovanými hráči pro národní či dokonce mezinárodní úroveň. I zde je však bohatý výčet sportovců, kteří patří do národního týmu a hrají prestižní zahraniční soutěže. Pro příklad si můžeme uvést jména jako Jiří Welsch, Martin Peterka, Viktor Půlpán nebo Martin Roub. Avšak tímto výčtem seznam zdaleka nekončí a věříme, že i nadále budou jeho zkušenosti uplatněny a pomohou ve výchově nových talentů světového formátu.

Více o jeho životě a vztahu k basketbalu se můžete doslechnout v oficiálním rozhovoru pro BK JIP Pardubice (odkaz zde)

Do Síně slávy pardubického sportu byl uveden v roce 2021 při vyhlášení nejúspěšnějších sportovců za rok 2020.