V pondělí 3. června odstartuje již pátý ročník Týdne pro klima. Tato celorepubliková akce si klade za cíl upozornit na klimatickou krizi, její souvislosti a možná řešení. Magistrát se letos k iniciativě zapojí organizací cyklovyjížďky a to v neděli 2. června od 10 hodin.


„Od loňského roku je město Pardubice součástí paktu starostů a primátorů, což je iniciativa, která cílí na lepší životní prostředí. Zapojujeme se tedy do projektů, které se zaměřují na obnovu zeleně nebo zvýšení odolnosti měst a obcí vůči změnám klimatu,” přiblížila náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová a připomněla některé z akcí, do jakých se už magistrát zapojil. „Druhým rokem jsme pořádali úklid v rámci Ukliďme Česko, v květnu jsme se přidali k výzvě Do práce na kole, připravujeme projekty ochlazování centra města, jako například výsadbou stromů v okolí Atria paláce a teď se účastníme i Týdne pro klima.”

Radnice si na neděli 2. června připravila cyklojízdu, kterou zároveň symbolicky zakončí květnovou výzvu Do práce na kole. „V deset hodin se sejdeme na parkovišti u parku Na Špici, odkud se společně vydáme na zhruba 20 kilometrů dlouhou cyklojízdu. Tu doplníme o kvíz s cyklo tématikou a zakončíme ve 14 hodin prohlídkou vzdělávacího centra Sféra,” láka na vyjížďku vedoucí úseku vnějších vztahů Hana Svobodová s tím, že na přednášku do Sféry můžou přijít i ti, kdo se cyklojízdy nezúčastní. „Stačí, když dorazí na 13:45 před budovu Sféry.” V případě nepřízně počasí se cyklojízda zruší, prohlídka ale zůstane.

V Pardubicích letos proběhne sedm akcí spojených s Týdnem pro klima. Kromě zmiňované cyklojízdy to budou i různé přednášky, swapy anebo koncert.

 

Seznam akcí v Pardubicích

  • neděle 2. června: 10:00 - Evropský den jízdních kol, parkoviště u parku Na Špici
  • neděle 2. června: 14:00 - Prohlídka Vědy na kouli, Sféra
  • úterý 4. června: 14:00 - Rostlinný swap, kavárna NOTA
  • středa 5. června: 15:00 - Klimaodpoledene na Paletě
  • čtvrtek 6. června: 16:00 - Klimastezka (nejen) pro děti, Arboretum Dukla
  • sobota 8. června: 18:00 - Koncert pro klima, Klub 29
  • 3. -7. června: Klima data (výstava), Ekoncetrum PALETA
  • Smetáčkova stezka, edukativně-zábavné odpoledne pro žáky 2. tříd, MO V

 

 

Týden pro klima

První ročník celorepublikové akce Týden pro klima se uskutečnil v roce 2019. Tehdy během něj proběhlo na 150 akcí na 50 místech. Cílem týdne je upozornit na změny klimatu a jejich možné řešení. Události, které může uspořádat kdokoliv, jsou zpravidla přednášky, cyklojízdy, filmy, workshopy nebo výstavy. Letošní ročník se koná od pondělí 3. června do neděle 9.června, nicméně pořadatelé dávají prostor pro registraci i akcím, které se konají těsně před i po oficiálním termínu Týdnem pro klima.
 

Tiskový úsek