Rumunský výběrčí s falešnou sbírkou vracel peníze

Pozorný svědek, rychlá reakce hlídky a dopadený podvodník. Strážníkům se v Pardubicích podařilo chytit cizince, který se snažil zneužívat důvěru a soucit druhých. A zachránit i část peněz. 

Ve středu, krátce po čtrnácté hodině se na linku 156 ozval muž, který v areálu obchodního centra na Poděbradské zahlédl muže, který vybíral peníze do sbírky. Údajně na neslyšící. Oznamovatel tušil, že je něco špatně a strážníky i správně nasměroval, protože podezřelý mezitím zašel do jednoho z obchodů. Tam už jej hlídka našla ukrývat se mezi regály. Téměř ihned přestal zapírat a svoje počínání přiznal. Strážníkům se snažil svůj podvod obhájit historkou o tom, že se mu rozbilo auto, což měl být důvod, proč vybíral peníze. Nedokázal však odpovědět na to, kde se porouchané auto nachází a kde a jak v něm tak rychle sehnal tiskárnu a v ní stokrát okopírovaný falešný formulář, který po republice v rukách podvodníků koluje už léta.

Po konzultaci s cizineckou policií se navíc ukázalo, že toto není první taková událost, která se mu v České republice přihodila. Po ověření všech náležitostí mu byla uložena pokuta příkazem na místě. Mezitím se ke strážníkům přihlásila i jedna žena, která mu v dobré víře přispěla částkou dvě stě korun. Tyto prostředky obratem vrátil poškozené ženě s omluvou a poté byl z místa vykázán.

S ohledem na tento a další podobné případy znovu upozorňujeme:

  • Trvejte na prokázání faktu, že sbírka je povolená. Peníze u legální sbírky se zpravidla vkládají do zapečetěné pokladničky.

  • V daném případě se podvodník oháněl papírem pod hlavičkou: „Národní sdružení pro neslyšící a tělesné postižené lidi“. Tento dokument, včetně uvedeného překlepu, se v České republice objevuje již několik let pravidelně, často u skupin občanů z Rumunska a dalších okolních států, kteří někdy předstírají sluchové a řečové postižení, aby se vyhnuli odpovědím na jim nepříjemné otázky.

  • V případě sebemenších pochybností o pravosti sbírky žádné peníze jednoduše nikomu nedávejte.