Úspěšný projekt Trenéři do škol se rozšíří i do třetích tříd
Pardubice rozšiřují jeden z nejúspěšnějších projektů na podporu pohybu dětí na základních školách. Program Trenéři do škol, který do hodin tělesné výchovy přivádí zkušené trenéry z místních sportovních klubů, se osvědčil natolik, že se do něj v příštím školním roce zapojí další třídy.
Rozhodnutí navázalo na velmi pozitivní zkušenosti z předchozích let. Projekt byl pilotně ověřen ve druhém pololetí školního roku 2023/2024 na třech základních školách a následně rozšířen do všech druhých tříd městských škol. „Zpětná vazba od trenérů, ředitelů základních škol, rodičů i samotných dětí je natolik pozitivní, že jsme se rozhodli projekt dále rozšířit. Chceme, aby byla tandemová výuka tělesné výchovy pro děti co nejzábavnější, pestrá a zároveň odborně vedená. Právě spojení tělocvikářů a trenérů ze sportovních klubů se nám velmi osvědčilo. S ohledem na velkou poptávku od školního roku 2026/2027 se program otevře také žákům třetích tříd. Do projektu se tak zapojí celkem 83 tříd druhého a třetího ročníku základních škol zřizovaných statutárním městem Pardubice,“ říká 1. náměstek primátora pro školství, sport a rozpočet Jakub Rychtecký.
V každé zapojené třídě vede jednu ze dvou týdenních hodin tělesné výchovy kvalifikovaný trenér. Výuka probíhá společně s pedagogem školy formou tandemové spolupráce, která umožňuje sdílení zkušeností a moderních metod výuky. „Trenéři přinášejí do hodin spoustu nových nápadů a zkušeností z každodenní práce se sportovci. Pro učitele tělesné výchovy je to zároveň inspirace a příležitost poznat nové přístupy. Výsledkem jsou hodiny, které děti baví a ve kterých si přirozeně budují pozitivní vztah k pohybu. S rozšířením programu souvisí také navýšení finanční podpory ze strany města. Pro školní rok 2026/2027 jsme v rozpočtu města na projekt vyčlenili více než 2 miliony korun. Peníze budou využity na odměny trenérům, sportovní vybavení, pomůcky i další zajištění výuky,“ doplňuje Rychtecký.
Děti během školního roku poznávají širokou škálu sportovních aktivit. V hodinách se střídají prvky gymnastiky, rytmiky, úpolových sportů, atletiky i různých míčových her. Každá škola postupně prochází několika sportovními zaměřeními, aby si žáci mohli vyzkoušet co nejvíce pohybových aktivit. „Dnes se v projektu střídá deset trenérů, ale od příštího školního roku očekáváme postupné rozšíření až na dvacet. Přibudou také nové sporty, například karate, atletika nebo volejbal. Děti se tak budou moci seznámit s ještě pestřejší nabídkou pohybových aktivit,“ vysvětluje koordinátor projektu pro krajské město Jaroslav Novák, který je sám trenérem tance.
Hlavním cílem projektu je vytváření pozitivního vztahu dětí ke sportu a pohybu. Právě období druhých a třetích tříd považují odborníci za klíčové pro budování celoživotních pohybových návyků.
Kontakty: Tiskové oddělení