Institut Paměti národa je moderní prostor určený pro setkávání, vzdělávání a především sdílení vzpomínek. Technologicky unikátní interaktivní expozice s názvem "Tichá hrdinství" – na pomezí hry, filmu a rozšířené reality - vypráví návštěvníkům skutečné příběhy pamětníků totalitních režimů 20. století.

Na začátku si vyberete příběh, který chcete v rámci prohlídky sledovat, a pak už se necháte unášet vyprávěním pamětníka doplněným o projekce, netradiční efekty a interaktivní obrazovky. Můžete tak prožít druhou světovou válku s Jarynou Mlchovou, která díky objevu neznámé sloučeniny zachránila stovky židů.

...Nadpis

Nebo si necháte vyprávět o Tomášovi Sedláčkovi, který prošel snad všechna evropská druhoválečná bojiště. Zajímavostí je i propojení samotného místa, kde Institut sídlí, s operací Silver A. Podle dohledaných svědectví zde krátce přebýval velitel této výsadkové skupiny.

Koho zajímají příběhy spíš z 50. let, ten si může vybrat příběh Mileny Blatné, která návštěvníky zavede do Jáchymovských dolů. Kam ji zavedlo pašování dopisů a jak dopadla její láska k politickému vezni, to se dozvíte po návštěvě a zvolení příběhu. Svět partyzánů můžete odhalit s Hurvínkem. Tak se přezdívalo Leopoldu Färberovi, se kterým můžete nahlédnout za mříže komunistického vězení.

Akce v Institutu Paměti národa

Každé pondělí se můžete účastnit přednášek a besed na nejrůznější témata. Institut se také zapojuje do velkých akcí jako jsou Dny evropského dědictví nebo Muzejní noc.