Následky fyzikálního experimentu s gravitací pomohli vyřešit strážníci; Alkohol nepatří ani za volant, ani za řídítka

Následky fyzikálního experimentu s gravitací pomohli vyřešit strážníci

Taková trampolína může přinést spoustu zábavy a také něco starostí. Své by o tom mohla vyprávět 11letá dívka, která si v ulici Sokolovská přišla skočit. Na trampolínu. Plocha trampolíny slouží k uchování potenciální energie a při poskakování lze zažít střídavou přeměnu potenciální energie na energii kinetickou a naopak dle zákona o zachování energie. Tento jev vede až do chvilkové blízkosti toho, co lze nazvat stavem beztíže. Celá věc je poněkud komplikovanější a ten moment, kdy vzestup přejde v pád je extrémně krátký. Přesto rozdíl sil působí nejen na člověka, ale i předměty jako jsou třeba klíče. Klíče, které cestou vzhůru opustí kapsu a cestou zpět se dostanou až pod trampolínu. S následky křížení těchto fyzikálních rovnic pak musí vypomoci hlídka strážníků, která z prostoru pod trampolíny dostane ty klíče. A my takové strážníky máme. Klíče jsme zachránili a popřáli šťastnou cestu domů.

 

Alkohol nepatří ani za volant, ani za řídítka

Na ulici S. K. Neumanna zastavili strážníci cyklistu, který na svém dopravním prostředku jel značně nejistým způsobem. Chodník společný s cyklostezkou mu téměř nestačil. Vysvětlení tohoto rozevlátého způsobu jízdy poskytla dechová zkouška, kdy se hodnota testovacího přístroje zastavila až na čísle 2,91 promile alkoholu v dechu.
Jízda pod vlivem alkoholu není na pozemních komunikacích zakázána jen řidičům motorových vozidel. Za jízdu na kole nebo elektrické koloběžce možná nehrozí ztráta řidičského oprávnění, ale správní řízení, kam také strážníci tento přestupek postoupí. Sankce zde je v rozpětí 2500 až 20 000 korun.