Stanoviště pro elektrokoloběžky už by neměla být pouze virtuální

Radnice hledá způsob, jak vylepšit pravidla, která si nastavila s provozovatelem sdílených elektrokoloběžek. V současné době se po městě pohybuje na 150 kusů tohoto dopravního prostředku, často se však stává, že lidé koloběžky zaparkují mimo virtuální stanoviště a odstaví je třeba na chodníku. Jako řešení se nabízí „pevná“ stanoviště.


„Bohužel evidujeme desítky případů, kdy jsou koloběžky odstavené mimo v aplikaci vyznačená parkovací místa. Ačkoli máme s provozovatelem této služby, společností Bolt, podepsané memorandum s jasně stanovenými pravidly provozu, je evidentní, že tato pravidla budou muset být upravena, jelikož stávající systém virtuálních stanovišť se nám neosvědčil,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš. Podle jeho slov se jako řešení nabízí zavedení „pevných“ parkovacích stání. „Místa, kde bude možné koloběžky zaparkovat, budou vizuálně označena, aby bylo jasné, které místo je k odstavení elektrokoloběžek určené. Stav, kdy jsou koloběžky odložené uprostřed chodníku či na trávě podél cyklostezky, je nadále neudržitelný a je potřeba jej řešit,“ doplňuje náměstek Kvaš.

V souvislosti s provozováním sdílených elektrokoloběžek na území Pardubic navíc vedení města oslovila další společnost, což by počet elektrokoloběžek v ulicích ještě navýšilo. „Stávající legislativa městu neumožňuje, aby systém tohoto typu podnikání regulovalo, můžeme si sice s danou firmou vydefinovat nějaká pravidla upravující provoz této služby, jako tomu je v případě sdílených koloběžek od společnosti Bolt, ale už neovlivníme, kolik koloběžek se bude po městě pohybovat. Pokud by každá z firem, která má zájem v Pardubicích sdílené koloběžky nabízet, dala do oběhu zhruba 150 kusů tohoto dopravního prostředku, mohli bychom zaparkované koloběžky potkávat téměř všude,“ dodává náměstek Kvaš, podle kterého bude město nyní jednat s jednotlivými firmami o tom, jaké podmínky by byly pro všechny zúčastněné strany optimální.

 

Tiskový úsek