Projekt Mapování kulturně společenského zázemí města Pardubic je dlouhodobým úkolem vyplývajícím ze Strategie pro kulturu a kreativitu města Pardubic.
Výstupem mapování bude elektronická databáze, která má ambici stát se obsáhlou a funkční kulturní mapou města, která bude sloužit široké veřejnosti, zájemcům o umění ve veřejném prostoru, kulturním aktérům pro plánování kulturních aktivit i pro plánování územního rozvoje města.
Mapování zahrnuje tři okruhy:
-
Umění ve veřejném prostoru trvalé povahy
Databáze uměleckých děl, veřejných plastik, pomníků, pamětních desek či drobných sakrálních staveb. Databáze v tuto chvíli obsahuje přibližně 350 děl nacházejících se na území města. Na zpracování databáze se podílejí odborní konzoltanti z Východočeského muzea v Pardubicích, z Východočeské galerie v Pardubicích, Státního okresního archivu Pardubice a dalších institucí.
-
Vnitřní kulturní zařízení
Budovy, včetně podmínek pro jejich využití pro kulturní aktéry. Databáze obsahuje kulturní infrastrukturu budov a zahrnuje nejen „klasické“ kulturní subjekty, jako jsou divadla, muzea, galerie či kulturní domy, ale i multifunkční prostory, komunitní centra, církevní objekty či další místa s kulturním programem. Jedná se často o místa provozovaná soukromými subjekty. Databáze v tuto chvíli obsahuje přibližně 130 položek.
-
Veřejná prostranství vhodná pro kulturní či komunitní aktivity, včetně podmínek pro jejich využití
Mapování zahrnuje místa ve veřejném prostoru, která jsou intenzivněji využívána pro kulturní akce (na základě dat ze záborů veřejného prostranství z jednotlivých městských obvodů), lokality, o které profesionální pořadatelé nebo komunita spontánně jeví zájem a akce jsou zde pořádány, případně místa, která mají potenciál se takovými místy do budoucna stát. Veřejná prostranství pro kulturu mapujeme proto, aby se lépe vědělo, která místa jsou ve městě živá, a jaké jsou pro to potřeba podmínky. Databáze obsahuje přibližně 110 položek.
Prezentace databáze pro širokou kulturní veřejnost je součástí oficiální webu města, zároveň je databáze zpracována na úrovni městského mapového serveru/ geoportálu, umožňuje tak sledovat data v oblasti kultury ve vztahu k území města a plánování jeho rozvoje.