Turistika
Pardubice a okolí - pěšky
Pardubice jsou ideální destinací pro nenáročnou turistiku díky svému rovinatému profilu. Historické centrum města nabízí naučné stezky, například Stezku Viléma z Pernštejna, nebo Pardubicemi po stopách Silver A.
Další zajímavosti čekají v okolí města. Vydejte se do krásné přírody podél řek Labe a Chrudimky nebo na výlet na hrad Kunětická hora. Pardubice jsou skvělým místem pro klidné a poučné výlety. Okolí se zamilují jednotlivci, páry i rodiny s dětmi.
Naučné stezky
NS Stezka Viléma z Pernštejna
Tato stezka Vás provede tím nejzajímavějším, co historické centrum Pardubic nabízí. Jednotlivá zastavení stezky jsou označena informačními panely. V letní sezóně je navíc možné si zhruba jednou měsíčně projít stezku s průvodcem, případně si objednat individuální prohlídku.
Prohlídku také najdete v aplikaci SmartGuide.
NS Pardubicemi po stopách Silver A
Vydejte se s námi do období heydrichiády v Pardubicích. Poznáte místní poměry a poslední cestu Alfréda Bartoše, velitele výsadku Silver A, zahraniční odbojové organizace za 2. světové války.
Stezka nabízí Okruh I a Okruh II, který Vás zavede k Památníku Zámeček, místě bývalého nacistického popraviště, nebo k Larischově vile, kterou za heydrichiády obsadila nacistická pořádková policie.
Další naučné stezky v Pardubicích
V Pardubicích najdete i menší naučné stezky, například NS Srch, která na několika stanovištích seznamuje s okolní přírodou. Stezku doporučujeme hlavně pro rodiny s dětmi. Pokud se Vám bude stezka zdát opravud krátká, můžete si výlet prodloužit a podívat se až k Přírodní rezervaci Baroch, výjimecné ornitologické lokalitě s pastvou pro divoké koně a buvoly. Lokalitu navštivte raději za sucha nebo s holinkami.
Dále tu můžete najít kratičkou Včelí naučná stezka o životě včel.
Naučné stezky v okolí Pardubic
Nádhernou lokalitu pro procházky a výlety najdete v Lázních Bohdaneč a blízkém okolí.
Zde se můžete vydat po NS Gočárův okruh, která Vás provede dílem slavného architekta nejen východních Čech, Josefa Gočára. Stezka vede i kolem radnice, kostela, hlavního náměstí nebo hřbitova. Cestou neminete nádherný lázeňský pavilon, Kuttnerovu a Koutníkovu kapli, Tillerovo sedátko, Gočárův vodojem a funkcionalistickou vilu.
Nadšenci přírody se jistě rádi vydají po stezkách kolem bohdanečských rybníků - NS Pernštejnskými rybníky a NS Bohdanečský rybník a rybník Matka, kde nesmíte vynechat návštěvu ornitologické pozorovatelny.
Sejít z cesty můžete mezi Dolním a Novým zábranským rybníkem, abyste se podívali na lávku majora Aubrechta.
Obě naučné stezky s rybníky propojuje Pernštejnská alej.
Příjemnou procházkou je také NS Viselce z Holic do Vysokého Chvojna. Společnost po cestě dělají informační tabule o lesním hospodářství. Ve Vysokém Chvojně nás stezka zavede k arboretu a zookoutku s pozorovatelnou místní zvěře.
U Přelouče na Vás čeká NS Kolem rybníku Buňkov, kde dozvíte něco o místní fauně a flóře třeba i se zastávkou v oblíbeném kempu.
U Kladrub nad Labem zase najdete NS Krajinou pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní, jejíž název mluví za vše.
Tipy na výlety
I samotné město a jeho blízkém okolí nám poskytuje štědré množství lokalit k procházkám a výletům.
Labe a Chrudimka
Není překvapením, že město leží na soutoku dvou nádherných řek Labe a Chrudimky. Jejich břeh je z velké části přírodní a poskytuje oázy klidu v relativně těsné blízkosti centra města. Stačí tak z města jen "odskočit" do přírody. Nevynechejte ani soutok, který je krásný v každém ročním období.
Nemošická stráň
Na jihovýchodním kraji Pardubic najdete úzký pruh přírodní památky Nemošická stráň. Jedná se o opukovu stráň nad řekou Chrudimkou. Vřele doporučujeme návštěvu v období na přelomu dubna a května, kdy kvete medvědí česnek, to se totiž ocitnete v pohádce.
Navštivte také nedalekou lokalitu Na Podkově, slepé rameno řeky Chrudimky.
Kunětická hora
Jedním z nejoblíbenějších výletů z Pardubic je cesta na hrad Kunětická hora. Z centra je to asi 7 km a vede tam jak zelená (přes Brozany a Ráby, omezená v době stavbě obchvatu), tak červená (přes Počaply a Kunětice) turistická stezka. Navíc se tam dá dostat i po cyklostezce podél Labe.
V teplých měsících doporučujeme cestu přes Kunětice kvůli výborné zmrzlině zařazené mezi Regionální potraviny Pardubického kraje.
Pod hradem se můžete občerstvit v restauraci a projít kolem obor se zvířaty. I v období, kdy hrad odpočívá zimním spánkem, je možné vyjít těsně pod brány a užívat si výhledy do okolní přírody. Děti uvítají nedalekou Perníkovou chaloupku (doporučujeme rezervaci).
Přírodní rezervace Baroch
Zarůstající rybník a jeho faunu a flóru můžete najít nedaleko obcí Srch nebo Hrobice. Vede tu také žlutá turistická stezka ze Stéblové na Kunětickou horu.
Můžte tu potkat běžné i vzácné druhy ptáků, jedná se významnou ornitologickou lokalitu. Díky pastevní rezervaci tu můžete potkat i jiná zvířata, například buvoly nebo divoké koně.
Návštěvu doporučujeme komukoliv, ale spíš za sucha.
Přírodní památka Meandry Struhy
Poblíž obcec Valy u Přelouče stávala obec Lepějovice, která zanikla za třicetileté války. Hned za ní objevíte krásně se klikatící se potok Struhu. V okolí najdete také břehové porosty a lužní les.
Přírodní památka Černý Nadýmač
U rybníku Buňkov se nachází začátek Výrovského okruhu, který Vás zavede až k rybníku Černý Nadýmač. Rybník dnes slouží k chovu ryb a zavlažování okolí. Přestože po okruhu najdete spoustu potůčků, dá se využít i bezbariérové části vhodné pro vozíčkáře i maminky s kočárkem.
Choltice, Svojšice, Raškovické lomy
V blízkosti Heřmanova Městce se nachází obec Choltice se zámkem a zámeckým parkem a kaplí sv. Romedia. V zámeckém parku je možné zahrát si discgolf.
Dál po červené dojdete ke gotické zřícenina tvrze Svojšice ze 14. století.
Po červené pak můžete pokračovat až do Horních Raškovic, kde na Vás čeká naučná stezka Raškovickými lomy a rozhledna Barborka.
Kladruby nad Labem
Od Přelouče vede do Kladrub nad Labem červená turistická stezka. Cestou projdete Slavíkovými ostrovy, sejdete k Semínskému akvaduktu, dojdete do Semína, rodiště architekta Josefa Gočára, kde narazíte třeba na Semínské písečné přesypy ze čtvrtohor. Odtaumtud už to není daleko do Kladrub nad Labem.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem je od roku 2019 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Hřebčín zajišťuje uchování plemene starokladrubského koně jak v bílé, tak černé variantě.
Turistické informační centrum má k dispozici množství cyklomap a materiálů od spřátelených organizací pohybujících se v turistice.
Pardubicko - Perníkové srdce Čech
Destinační společnost Východní Čechy